Futbolda küçük alan oyunları ile kombine edilen maksimal aerobik hız antrenman yöntemlerinin bazı performans değişkenlerine etkisi
The effect of maximal aerobic speed training methods combined with small field games on some performance variables in football
  1. Tez No: 566357
  2. Yazar: YILMAZ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER YILMAZ, DOÇ. DR. ALİ ONUR CERRAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, küçük alan oyunları, maksimal aerobik sürat (MAS) antrenmanı ve kombine antrenman (küçük alan oyun + MAS) yöntemlerinin bazı performans değişkenleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmaya Eskişehirspor DSİ Bent Spor U-15 ve U-16 futbol takımında aktif olarak futbol oynayan 30 futbolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan futbolcular küçük alan oyunları (KAO) grubu (yaş=15,6±,09), maksimal aerobik sürat (MAS) antrenman grubu (yaş=14,09±1,10) ve kombine antrenman grubu (KAG) (yaş=15,8±,06) olarak 10 kişilik üç gruba ayrılmıştır. Araştırmaya katılan futbolcuların vücut bileşenleri, sürat, çeviklik, tekrarlı sprint, aerobik ve anaerobik dayanıklılık performans parametrelerinde meydana gelen değişimleri tespit etmek için antropometrik ölçümleri (Boy uzunluğu ve DEXA), 10 m, 20 m ve 30 m sprint testleri, Arrowhead çeviklik testi, kan laktat testi, Yo-Yo 1 ve Yo-Yo 2 aralıklı toparlanma testi, ve global pozisyonlama sistemi (GPS) kullanılmıştır. Veriler iki faktörlü karma desenli ANOVA testi ile SPSS 25,0 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of small sided games, maximal aerobic speed (MAS) training and combine training (small sided games + MAS) methods on some performance variables. Thirty football players actively playing football in Eskişehirspor DSİ Bent Spor U15 and U16 football teams participated in the study. The players who participated in the study were divided into three groups as small field games group (age=15,6±,09), maximal aerobic speed training group (age=14,09±1,10) and combined training group (age=15,8±,06). All groups were 10 players. Anthropometric measurements (length and DEXA), sprint tests (10 m, 20 m and 30 m), Arrowhead agility test, blood lactate test, Yo-Yo 1 intermittent recovery test and Yo-Yo 2 intermittent recovery test, and global positioning system (GPS) were used for performance parameters (body components, speed, agility, repetitive sprint, aerobic and anaerobic endurance) changes. Data were analyzed by two-factor ANOVA test with SPSS 25,0 program.