Göğüs cerrahisi sonrası tüp torakostomi uygulanan hastaların ağrı düzeylerinin ve günlük yaşam aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of the pain levels and daily life activities of patients who applied tube thoracostomy after chest surgery
- Tez No: 566368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN DURMAZ EDEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışma göğüs cerrahisi sonrası tüp torakostomi uygulanan hastaların ağrı düzeyleri ve günlük yaşam aktivitelerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini 2 üniversite hastanesinde göğüs cerrahisi sonrası tüp torakostomi uygulanan hastalar oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 130 hasta örneklemi oluşturmuştur. Araştırmamızda sosyodemografik ve ameliyata yönelik veriler Bireysel Özellikler Formu, Mcgill Melzack Ağrı Soru Formu (MASF), Görsel Analog Skala (GAS) ve Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (KGYAİ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler için t testi, Kruskal Wallis testi, Man Whitney U testi, ki kare testi, sperman korelasyon ve lineer regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Hastaların ilk 24 saat ağrı ortalaması GAS'a göre (10 üzerinden) 5.94 ±2.26 , ilk 24 saatten sonraki görüşme anında GAS'a göre ağrı puan ortalaması 4.15 ± 2.42, Mcgill Melzack ölçeğine göre ağrı şiddeti ortalaması (5 üzerinden) 2.22 ±1.02 olarak bulunmuştur. Ameliyat yöntemlerine göre hastaların ameliyat sonrası ilk 24 saat ağrı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır KGYAİ'ne göre hastaların %75.4'ü giyinme, %51.5'i transfer, %50.8'i banyo, %35.4'ü tuvalete gitme, %10.8'i beslenme aktivitesinde bağımlıdır. Hastaların KGYAİ toplam puanı ile ağrı puan ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı negatif yönde orta düzey bir ilişki saptanmıştır. (r: .44, p:0.000) Sonuç: Göğüs cerrahisi sonrası tüp torakostomi uygulanan hastalar ameliyat sonrası orta düzeyde ağrı yaşadığı ve buna bağlı olarak günlük yaşam aktivitelerinde bağımlılık yaşadıkları bulunmuştur. Hastaların ağrı şiddeti arttıkça günlük yaşam aktivite düzeyinde bağımlılık artar. Anahtar sözcük: Göğüs Cerrahisi, Tüp Torakostomi, Ağrı, Günlük Yaşam Aktiviteleri, Hemşirelik
Özet (Çeviri)
Purpose : The aim of this study was to investigate the pain levels and daily living activities of patients who underwent tube thoracostomy after thoracic surgery. Methods : This is a descriptive and cross-sectional study. The target population of the study consisted of patients who underwent tube thoracostomy after thoracic surgery in 2 university hospitals. The sample consisted of 130 patients who agreed to participate in the study. In this study, sociodemographic and surgical data were collected using the Individual Characteristics Form, Mcgill Melzack Pain Questionnaire (MMPQ), Visual Analogue Scale (VAS) and Katz Daily Living Activities Scale (Katz ADL). For the data obtained, t test, Kruskal Wallis test, Man Whitney U test, chi square test, sperm correlation and linear regression analysis were performed. Results : The mean pain score of the patients in the first 24 hours was 5.94 ± 2.26 according to the VAS (10 out of 10), the mean pain score was 4.15 ± 2.42 according to the VAS at the time of the first 24 hours, the mean pain intensity according to MMPQ was 2.22 ± 1.02 (out of 5). No statistically significant difference was found between the mean postoperative pain scores of the patients according to the surgical methods in the first 24 hours. Patients were dependent, according to Katz ADL, 75.4% dressing, 51.5% during transfer, 50.8% bathroom, 5.4% going to the toilet, 10.8% nutritional activity. A statistically significant negative correlation was found between the total score and the mean pain score of the patients. (r: .44, p: 0.000) Conclusion : Patients who underwent tube thoracostomy after thoracic surgery experience moderate pain after surgery and they are dependent to daily living activities. As the severity of pain increases, dependence increases in daily living activity level. Key words : Thoracic Surgery, Tube Thoracostomy, Pain, Daily Living Activities, Nursing