Kamu görevlileri disiplin hukukunda idari usul ilkeleri
Principles of administrative procedure in disciplinary law of public official
  1. Tez No: 566370
  2. Yazar: YAHYA USMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İdare kamu hizmetini sürdürmek amacıyla donatıldığı üstün ve ayrıcalıklı yetkiler sayesinde tek yanlı ve icrai işlemler yaparak, bireyleri ağır yükümlülükler altına sokabilmektedir. Bu işlemler hukuka uygunluk karinesinden yararlandığı için, hukuka aykırı tesis edilmiş olsalar dahi, yargı makamları tarafından iptal ya da yürütmeyi durdurma kararı verilene kadar ilgililerin hak ve menfaatlerini olumsuz yönde etkilemeye devam eder. Bu olumsuz etkinin en yoğun hissedildiği işlemler kamu görevlilerine uygulanan disiplin yaptırımlarıdır. Çünkü kamu görevlilerine uygulanan yaptırımlar, meslek hayatlarına yönelik olduğu için uygulandığı anda yaşamlarında ağır ve tahrip edici bir etki doğurabilmektedir. Bu sebeple hukuka aykırı olarak tesis edilen disiplin cezası işlemlerine karşı yargısal güvencenin var olmasının yanı sıra, idareyi belli ilke ve yöntemlerle sınırlayarak, işlemin en başından hukuka uygun tesis edilmesini sağlayacak güvencelerin de bulunması hukuk devleti ilkesi açısından bir zorunluluktur. Bu güvencelerin başında idari usul ilkeleri gelmektedir. İdari usul ilkelerinin disiplin hukukunda benimsenerek uygulanması sayesinde, idarenin cezalandırma yetkisini keyfi bir biçimde kullanmasının önüne geçilerek kamu görevlilerinin hukuki güven ortamı içerisinde yaşamlarını sürdürmesi sağlanabilecektir. Bu durum kamu görevlileri eliyle görülen kamu hizmetinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine hizmet edecektir. Bu nedenle idarede istikrarın ve idarenin hukuka bağlılığının teminatı niteliğinde olan idari usul ilkelerinin tüm kamu görevlileri için geçerli olacak şekilde tek bir yasada toplanması, hukuk devleti idealini gerçekleştirmek bakımından önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
The administration is able to put individuals under heavy obligations by performing unilateral and executory administrative acts by dint of the superior and exclusive powers given to itself for the maintenance of public services. These administrative acts even if they are illegal, will have adversely affect the rights of persons punished until canceled by the court because of the presumption of legality. This adversely effect is more severe in disciplinary sanctions. Because disciplinary sanctions have a heavy and destructive effect on the public officials professional lives. For this reason, in addition to the judicial assurance, there should be assurances that limit the administration to certain principles and methods so that the administration does not act unlawfully from the beginning. It is an important necessitiy for the principle of the rule of law. The most important of these assurences is the administrative procedure. If the administrative procedure is followed in disciplinary law the administration will be prevented from arbitrarily exercising its penal authority. Thus, it will be ensured that public officials continue their professional lives in legal trust. In this way, public service will be maintained more effectively. Therefore, legallizing the principles of administrative procedures, which are the guarantee of stability and legality of the administration, will be an important step in achieving the ideal of the rule of law.