Antalya – Kaleiçi örneğinde geleneksel kökenli hediyelik eşyalarda kalite ve yozlaşma (Kitsch) sorunu
Quality and degeneration (Kitsch) problem in traditional souvenirs in Kaleiçi- Antalya case
  1. Tez No: 566379
  2. Yazar: OSMAN KUNAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Crafts, Fine Arts, Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Geleneksel kültür izleri toplumların kimliklerini betimlemede önemli rol oynar. Geleneksel Kültürler, toplumların öz değerleridir. Toplumların yaşama biçimi, örf ve adetleri, kılık kıyafetleri, günlük kullanım eşyalarındaki süsleme unsurları bu öz değerleri betimler. Geleneksel kökenli süsleme tarzlarının üslup ve özelliklerinin geleceğe yansımasının en temel güncel göstergesi, hediyelik eşyalardaki bulunurluklarıdır. Yerli ve yabancı turistlerin hediyelik eşyalara ilgisi aslında yöreye özgü geleneksel temada birleşir. Bu çalışmada geleneksel kökenli hediyelik eşyaların kültür yolculuğuna değinilmiştir. Antalya – Kaleiçi'nde, hediyelik eşya sektörünün ürün tedariği, sektörün sorunları, Turizm'deki rolü ele alınmıştır. Antalya-Kaleiçi kompleksinde dükkânlarda satılan geleneksel kökenli hediyelik eşyalarda yozlaşmanın (Kitschleşme) güncel oran ve durumuna yer verilmiştir. Geleneksel üslup ve yozlaşmış ürünlerin dükkân içi ve dışı sergilenme şekli, satıcıların ürünleri satış stratejileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traces of traditional culture play a vital role in describing the identities of societies. Traditional cultures are the core values of societies. The way societies live; customs and traditions, costumes, elements of ornamentation in daily use goods describe these core values. The most basic current indicator of the reflection of the style and characteristics of traditional ornamental styles is their presence in souvenirs. The interest of domestic and foreign tourists in souvenirs is actually combined with the traditional theme of the region. In this study, the cultural journey of traditional souvenirs has been mentioned. In Antalya -Kaleiçi, the product supply of the souvenir sector, the problems of the sector and its role in tourism were discussed. The current rate and degeneration of corruption (kitschization) in traditional souvenirs, which are sold in the shops in Antalya-Kaleiçi complex, are given. Traditional style and degenerated products display in and out of shops, sellers' product sales strategies were examined.