Attilâ İlhan'ın eserlerinde otobiyografik yansımalar ve benlik temsilleri
Autobiographical reflections and self-representations in the works of Atti̇lâ İlhan
- Tez No: 566378
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT CANATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Otobiyografi, temel anlamda, öz yaşam öyküsü olarak adlandırılır. Bu anlamda otobiyografi; yaşayan ve gerçek bir özne olarak yazarın hayatına ilişkin bir yazınsal deneyimdir. Modern bir anlatı olarak otobiyografi, aydınlanma çağı ile birlikte yoğunluk düzeyi kazanır; zira aydınlanma düşüncesi ile birlikte benlik olgusu üzerinde hâkim olan metafizik örtü kalkar ve birey, yaşamsal deneyimini araştırmaya koyulur. Benlik temsili, bireyin kendisine yönelik araştırması neticesinde edindiği deneyimlerin ve sosyal yapının onda yarattığı etkilerin toplamı olarak tanımlanabilir. Birey, sosyal yapılanmalardan ve öznel deneyimlerden hareketle benliğini meydana getirir. Benlik olgusu ayrıca, bireyin ruhsal ve zihinsel devinimlerini yönlendiren bilinçaltı ve bilinçdışı unsurlardan da etkilenir. Bu nedenle, psikanaliz literatüründe benlik, ego ile ilişkisi içerisinde ele alınır. Attilâ İlhan, Türk edebiyatında çok yönlü kimliği ve kişisel tarihi ile yazarlık kimliğine ve yapıtlarına farklı ve özgün deneyimler aktaran en önemli isimlerden biridir. Onun yapıtlarında hem öz yaşam öyküsünden hem de entelektüel kimliğinin imkân tanıdığı farklı benlik temsillerinden izler bulmak mümkündür. İlhan'ın özellikle edebi yapıtları, bilinç unsurlarının tesiri altında ortaya çıkan benlik temsillerini işaret etmesi açısından zengin bir yapıdadır. Tez çalışmanın amacı, Attilâ İlhan'ın eserlerini,“Benlik Temsilleri”ve“Otobiyografik Yansımalar”başlıkları etrafında incelemeye tabi tutmak ve otobiyografi ve edebiyat yapıtı; benlik ve edebiyat yapıtı arasındaki metinsel mesafeyi kuramsal açıdan aydınlatmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Autobiography, in the basic sense, is referred to as self-history. In this sense Autobiography, is a literary experience of the author's life as a living subject. As a modern narrative, autobiography gains intensity with the age of enlightenment; because, with the idea of enlightenment, the metaphysical cover which prevails over the“self”phenomenon disappears and the individual sets out to explore his or her vital experience. The self-representations can be defined as the sum of the experiences that the individual has acquired as a result of his experience and the effects of the social structure on him. The individual creates his / her self from the social structures and subjective experiences. Therefore, in the psychoanalytic literature, the self is considered and examined with“ego”. Attilâ İlhan is one of the most important names in Turkish Literature who convey different and unique experiences to his writings and works with his sophisticated identity and personal history. In his works, it is possible to find traces of self-representations and autobiographical reflections. İlhan's works, especially his literary works, are rich in terms of self-representations that emerge under the influence of consciousness and sub-consciousness. The aim of the thesis is to examine the works of Attilâ İlhan under the titles of“Autobiographical Reflections”and“Self-representations”and to elucidate the textual distance between self and literature; autobiography and literature.