A Social benefit cost analysis approach in privatization the case of Kardemir
Özelleştirmede sosyal fayda maliyet analizi yaklaşımı
  1. Tez No: 56638
  2. Yazar: ONUR ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Özelleştirme bugün birçok ülkenin ekonomi gündeminin ilk sıralarında yer almakta olup, bu konuda büyük ölçüde çalışmalar yapılmıştır. Kamu kuruluslarrmn değerlemesi özelleştirmede çok önemli bir adım olup, bu konuda şimdiye kadar özel şirketlerin değerlenmesinde kullanılan geleneksel metodlar geçerli olmuştur. Ancak, bugüne kadar, özelleştirmede kazanç ve kayıpların refah ekonomisi geleneği ile hesaplandığı bir sosyal fayda maliyet analizi yaklaşımı gözardı edilmiştir, özelleştirmenin sonuçlarından ekonomi içindeki değişik gruplar önemli ölçüde etkileneceğinden, böyle bir yaklaşımın uygulanması gereklidir. Bu çalışmada, sosyal fayda maliyet analizinin özelleştirmeye adapte edilebilmesi için analitik bir yaklaşım geliştirilerek, demir ve çelik üreten bir kamu kuruluşu olan Kardemir örneği kdelemniştir. özelleştirme için iki değişik senaryo analiz edilmiş ve sonuçlar özeUeştirmenin milli ekonomi için faydalı olmasının kamu ve özel sektörün işletme stratejilerine bağlı olacağım göstermiştir. Anahtar kelimeler : özelleştirme, değerleme, sosyal fayda maliyet analizi
Özet (Çeviri)
Privatization is on the economic agenda of many countries on which a substantial amount of study has been done. Valuation of the state enterprises, which is a very critical step in privatization, have been realized using the conventional methods for valuing private companies. What has been ignored up to today is a social benefit cost analysis approach, where the gains and losses of privatization are measured in a welfare economics tradition. Such an approach is a necessity, since as a consequence of privatization, many economic actors are affected somehow. In this study, a consistent analytic framework is illustrated to adopt a social benefit cost analysis in privatization and the case of Kardemir A.Ş., a publicly owned steel factory, is analyzed. Two different privatization scenarios for the government is evaluated and the results show that privatization is beneficiary for the national economy depending on the strategies followed by the government and the private sector. Keywords : Privatization, Valuation, Social Benefit Cost Analysis