Earthquake analysis of curved steel box girder bridges
Planda eğik kutu kirişli çelik köprülerin deprem analizi
- Tez No: 56640
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
öz PLANDA E?İK KUTU KİRİŞLİ ÇELİK KÖPRÜLERİN DEPREM ANALİZİ Kazak, Ümit Yüksek Lisans, inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Çetin Yılmaz Ocak 1996, 110 Sayfa Bu çalışmada planda eğik kutu kirişli çelik köprülerin sismik etkileri kapsamlı olarak incelenmiştir. Üç açıklıkh köprülerin analizi yapılmıştır. Köprülerin ayak ve tabliyelerindeki maksimum dinamik tepkileri hesaplamak amacıyla, üç boyutlu uzay kiriş elemanları ve El Centro depreminin ivme kaydı deprem itkisi olarak kullanılarak modelleme yapılmıştır. Köprü modelinin farklı yapı elemanları ve değişik sismik yüklemeler incelenmiştir. Aynı zamanda, deprem yüklerinin aynı anda üç global eksenden etkisi incelenmiştir. Köprülerin, kolon geometrisinin, ayak tipinin, eğrilik çapının dinamik tepkilerine etkileri parametrelere bağlı olarak incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Eğik Köprü, Deprem, Çelik, Kutu Kiriş iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EARTHQUAKE ANALYSIS OF CURVED STEEL BOX-GIRDER BRIDGES Kazak, Ümit M. S, Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Çetin Yılmaz January 1996, 110 Pages The results of a comprehensive study of the seismic response of curved steel box girder bridges are presented. Three span bridges are analyzed. The bridge is modeled using 3-D space frame elements, and El Centro earthquake acceleration record is used as dynamic input to calculate the maximum responses at the bridge deck and piers. Different elements of the bridge model and the seismic loading are examined. The simultenous application of the earthquake loadings in the three global directions is also discussed. Parametric studies are performed and the effect of the radius of curvature, pier type, and column geometry are presented. Key Words : Curved Bridge, Earthquake, Steel, Box Girder 111