İstanbul eczaneleri ve aktarlardan temin edilen tiliae flos örnekleri üzerinde farmakope araştırmaları
Reseach of tiliae flos drugs provided by pharmacies and herbalists in istanbul releated to pharmacopeia
  1. Tez No: 566396
  2. Yazar: SENA SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇAĞLAYAN GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tiliae flos, ''ıhlamur çiçeği'' ülkemizde ve dünyada müsilaj içeriğinden dolayı grip, soğukalgınlığı endikasyonlarında ve öksürük yumuşatmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada Tiliae flos drogu hakkındaki genel bilgiler, klinik ve biyolojik aktivitesine ait çalışmalar literatür taranarak derlenmiş; aktarlarda ve eczanelerde“ıhlamur”olarak satılan 3'er adet örnek karşılaştırılarak makroskobik, mikroskobik, yabancı madde tayini, kurutmada kayıp testi ve bütün kül miktar tayini analizleri uygulanmıştır. Ayrıca ince tabaka kromatografisi ile aktar ve eczanedeki örneklerdeki etken maddeler karşılaştırılmıştır. Sonuçlar Türk Farmakopesi-II Avrupa Farmakopesi Adaptasyonu 2016'ya göre değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucu, 3 farklı eczane ve 3 farklı aktar örneğinin de makroskobik, mikroskobik analizlerde ve kurutmada kayıp testi, bütün kül miktar tayini analizlerinde Türk Farmakopesi-II Avrupa Farmakopesi Adaptasyonu'nda belirtilen kriterlere uyduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tiliae flos, ''linden flowers'' in our country and in the world are used for viral diseases such as flu, colds and cough amollient due to its mucilage content. In this study, general information about Tiliae flos drug, clinical and biological activity studies were compiled by reviewing literature; macroscopic, microscopic, foreign matter determination, loss test in drying and whole ash quantification analyses were performed by compairing of a 3 samples which are sold in pharmacies and herbalist as linden. Also by using thin layer chromatography the active compounds of the samples from herbalists and phamacies were compared. The results were evaluated according to Turkish Pharmacopoeia-II European Pharmacopoeia Adaptation 2016. As a result of the analyzes, it was determined that 3 different pharmacy and herbalist samples were found to be in accordance with the criteria specified in the Turkish Pharmacopoeia-II European Pharmacopoeia Adaptation in all macroscopic, microscopic, dry-loss test and ash quantification analysis.