Eczaneler ve aktarlarda bulunan solunum sistemi rahatsızlıklarında etkili tıbbi bitkiler
Medicinal plants effective in respiratory system disorders found in pharmacies and herbalists
- Tez No: 654489
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İlk çağlardan günümüze kadar olan dönemde, tıbbi etkinliği olan bitkiler solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanılmıştır. Ancak tıbbi bitkilerin bilinçsizce kullanılması sonucu istenmeyen etkiler oluşabilmektedir. Penisilin'in keşfiyle birlikte antibiyotikler hastalarda oluşan enfeksiyonları tedavi etmiştir. Ancak antibiyotiklerin aşırı kullanımı ile birlikte basit enfeksiyonlarda bile birçok antibiyotik etkisiz hale gelmiştir. Bu durum günümüzde ciddi bir halk sağlığı sorunu meydana getirmiş ve tıbbi bitkilerin kullanımının önemini arttırmıştır. Tıbbi bitkilerin kanıta ve bilimsel verilere dayalı olarak kullanılması yararlı olacaktır. Bu çalışmanın amacı, solunum sistemi hastalıklarında etkili bitkileri fitoterapi açısından değerlendirilerek en doğru şekilde faydalanılmasına yardımcı olmaktır. Bu amaçla eczaneler ve aktarlardan temin edilen droglar makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi. Literatür taraması yapılarak solunum sisteminde etkili olan tıbbi bitkiler belirlendi. Bu bitkilerin fitoterapi açısından özellikleri araştırıldı ve monografları hazırlandı. Çalışma sonucunda ise aktarlardan temin edilen drogların gıda güvenliği standartlarını bile sağlayamadığı görülmüş, standardize edilmiş güvenilir tıbbi bitkilerin eczanelerden satışı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the period from the ancient times to the present, herbs with medicinal efficacy have been used in respiratory system diseases. However, undesirable effects may occur as a result of unconscious use of medicinal plants. With the discovery of penicillin, antibiotics treated infections in patients. However, with the excessive use of antibiotics, many antibiotics have become ineffective even in simple infections. This situation has created a serious public health problem today and has increased the importance of the use of medicinal plants. It would be beneficial to use medicinal herbs based on evidence and scientific data. The aim of this study is to evaluate plants effective in respiratory system diseases in terms of phytotherapy and help them to benefit in the most accurate way. For this purpose, drugs obtained from pharmacies and herbalists were examined macroscopically and microscopically. Medicinal plants effective in the respiratory system were determined by scanning the literature. The phytotherapy properties of these plants were investigated and their monographs were prepared. As a result of the study, it was seen that the drugs obtained from herbalists could not even meet the food safety standards, and the sale of standardized reliable medicinal plants from pharmacies was recommended.