Design studies of a large subsonic wind tunnel
Büyük sesaltı rüzgar tünelinin tasarım çalışmaları
- Tez No: 56641
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÇIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
oz BUYUK SESALTI RÜZGAR TÜNELİNİN TASARIM ÇALIŞMALARI ERGUN, Ü. Tuba Yüksel Lisans, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cahit Çıray Temmuz 1996, 131 sahife Bu tez çalışmasında, sesaltı kapalı devre rüzgar tüneü tasarlanmıştır. İlk olarak rüzgar tünelinde olması gereken özellikler belirlenmiş ve daha sonra tünelin planı hazrrlanmıştn'. İki boyutlu Euler çözücü kullanarak tünel içindeki akım şartlan incelenmiştir. Euler çözücüden elde edilen sonuçlar göz önüne alınarak tünelin bazı parçalarında değişiklikler yapılmıştır.Tnele gerekli olan gücü bulmak için, tünelin son şekli üzerinde performans analizi gerçekleştmlrniştir. Soma üç boyutlu akımı ve viskoz etkilerini incelemek için rüzgar tmelinin 1/10 ölçekli modeli yapılmıştır. Model üzerinde bir gurup deney uygulanmış ve elde edilen sonuçlar tezle birlikte verilmiştir. Akımın daha detayh analizi ileride gerçekleşecek bir çalışmaya bıralalmıştır. Anahtar Kelimeler : Sesaltı, kapalı devre rüzgar tüneli, tasarım çalışmaları, Euler çözücü, güç hesaplamaları iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN STUDIES OF A LARGE SUBSONIC WIND TUNNEL ERGUN, Ü. Tuba M.S., Department of Aeronautical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Cahit Çnay July 1 996, 1 3 1 pages Within the context of this thesis, design studies of a subsonic closed circuit wind tunnel are made. First the objectives and specifications that the wind tunnel should meet are explained. Then the layout of the wind tunnel is presented. Using a 2-D Euler solver, a first impression of the flow conditions in the wind tunnel is obtained. After several runs, according to the solution of Euler solver, modifications are made on the layout to the related components of the wind tunnel. In order to calculate required power of the wind tunnel, performance analysis are realized on the modified configuration. Then a 1/10 scale model of the wind tunnel is built to investigate the 3-D and viscous effects. A prelirriinary set of experiments are conducted on this model and reported within this thesis. A more detailed analysis of the flow is left as a future work. Keywords : Subsonic closed circuit wind tunnel, design studies, Euler solver, power calculations in