The relationship between borderline personality organization and time perspective
Sınırdurum kişilik örgütlenmesi ve zaman yönelimi ilişkisi
  1. Tez No: 566422
  2. Yazar: GONCA BUDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, Kernberg'ün psikanalitik bakışıyla sınırdurum kişilik örgütlenmesi ve Zimbardo'nun geçmiş (pozitif ve negatif), şimdi (hazcı ve kaderci) ve gelecek olarak tanımlanan beş zaman yönelimi modeli arasındaki ilişkiyi incelemektir. Daha önceki araştırmalar DSM tanımıyla sınırdurum kişilik bozukluğu ile yapılmıştır fakat sınırdurum kişilik örgütlenmesi daha genele yayılan, klinik olmayan örneklemle de çalışılabilen bir durumdur ve daha önce böyle bir araştırma yapılmamıştır. Bu araştırmada, klinik örneklemden olmayan rastgele 314 yetişkine (20-45 yaş) 3 adet anket uygulanmıştır. Sınırdurum kişilik örgütlenmesinin temel yapısı olan kimlik dağılması, geçmiş-olumsuz, şimdi-kaderci ve şimdi-hazcı zaman yönelimleriyle anlamlı biçimde ilişkili bulunmuştur. Sınırdurum kişiliğin diğer yapılarından ilkel savunma mekanizmalarının ise düşük özgüven ve depresyonla bağdaştırılan geçmiş-negatif yönelimi için en güçlü yordayıcı olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda, sınırdurum kişilik özellikleri, çizgisel ya da döngüsel olarak tariflenen, özellikle de bozulmuş zamansallık denen yeni bir zaman kavramıyla da ilişkili bulunmuştur. Demografik değişkenler arasından, ilişki durumu, genelde dünyayı negatif algılamayla tanımlanan şimdi-kaderci zaman yöneliminin en güçlü yordayıcısı olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları ileriki araştırmalar ve sınırdurum kişilik örüntüsü olanlarla çalışmada yeni yöntemler geliştirmek için ümit vaad edicidir.
Özet (Çeviri)
Abstract This thesis aims to investigate the relationship between borderline personality organization from a psychoanalytic point of view of Kernberg and time perspective model of Zimbardo's, defined by five orientations related to past (positive and negative), present (hedonistic and fatalistic) and future. Previous research has been done with DSM defined borderline personality as a disorder but borderline personality organization is more generalizable for non-clinical population and there has not been any study in this area before. Three surveys have been applied to 314 adults from non-clinical population. The major construct of borderline personality organization being identity diffusion, it has been found to be significantly related to Past-negative, Present-hedonistic and Present-fatalistic orientations of Time Perspective. Among other constructs of borderline personality, primitive defenses have been found as the strongest predictor of Past-negative orientation which is generally associated with low self-esteem and depression. Borderline features have also been associated with a new measure of time conceptualized as linear or non-linear, especially with disrupted temporality. Among demographic variables, relationship status has been found to be the strongest predictor of a Present-fatalistic orientation which is generally associated with a negative view of the world. The results are promising for further research and development of new tools for therapeutic work with people with borderline personality organization.