Intergenerational experiences of humanitarian aid workers in Turkey: A contextual perspective
Türkiye'deki insani yardım çalışanlarının kuşaklararası deneyimleri: Bağlamsal bir yaklaşım
  1. Tez No: 566428
  2. Yazar: NAZLI DENİZ ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ZARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de mülteci ve sığınmacılara hizmet sağlayan insani yardım çalışanlarının bu alana yönelmelerindeki motivasyonlarını araştırmaktır. Bağlamsal Terapi yaklaşımı ve genogram teknikniği kullanılarak katılımcıların alana yönelmelerine etkisi olabilecek kendi ailelerindeki ve üç nesil boyunca aktarılan ilişkisel ve tarihsel deneyimler araştırılmıştır. Mülteci ve sığınmacıların hayat hikayelerine derinlemesine maruz kalan insani yardım çalışanlarına kartopu yöntemiyle ulaşılmıştır. Sekiz ruh sağlığı çalışanı ve bir hukuki danışman araştırmaya katılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerde aile etkileşim örüntüleri, aile rolleri, ritüeller, travmatik tarih, psikolojik sağlamlık ve baş etme yöntemleri hakkında sorular sorulmuş ve katılımcıların genogramları çizilmiştir. Genel bulgular, insani yardım çalışanlarında kuşaklararası aktarılan travma ve psikolojik dayanıklılığın bulunduğuna ve sosyal adaletsizlikler, güven ihlalleri ve cinsiyetler arası eşitsizlik temalarına işaret etmiştir. Ayrıca meslek tercihi (insani yardım çalışanı olmak) ile katılımcının yapıcı hak arama, aile vasiyeti ve kök ailedeki deneyimlerinin uyuştuğu görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen bulgulardan mülteci ve sığınmacılarla çalışan insani yardım çalışanlarına dair çıkarımlar tartışılmış ve ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to explore the motives of local humanitarian aid workers in Turkey who work in the field of assisting asylum seekers and refugees. The potential motives from the family of origin and three generational family history experiences of humanitarian aid workers were explored using genogram technique and the Contextual Therapy Approach. Snowball sampling was used to reach humanitarian aid workers who are exposed to in-depth life stories of asylum-seeker and refugees. Eight mental health workers and one legal counsellor participated in the study. Semi-structured interview questions on family interaction patterns, family roles, rituals, traumatic history, resilience and coping were asked and genograms of participants were drawn. Overall, it was found that service providers working with refugees had intergenerational transmission of trauma and resilience as well as social injustices, violations of trust, and themes over gender inequality. It was also found that choice of a profession (becoming a humanitarian aid worker) aligned with the constructive entitlement of the interviewee, legacy of the family and with family-of-origin experiences. Implications for humanitarian aid workers working with asylum-seekers and refugees are discussed, together with suggestions for future research.