Türkiye'deki insani yardım çalışanlarının meslek seçimindeki motivasyonları: Kuşaklararası aktarılmış travmanı rolü
The motivations behind humanitarian aid worker's career choices in Turkey: The role of intergenerational transmission of trauma
- Tez No: 943074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de dezavantajlı gruplarla çalışan insani yardım çalışanlarının meslek seçiminde etkili olan motivasyonlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Türkiye'nin savaşlar, göçler ve ekonomik krizlerle şekillenen tarihsel bağlamında, köken aile deneyimlerinin ve kuşaklararası travma aktarımının bu tercihlerdeki rolü incelenmiştir. Gaziantep'te farklı pozisyonlarda çalışan on beş insani yardım çalışanı kar topu yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemine dayalı tematik analiz yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme teknikleriyle veri toplanmış ve Bağlamsal Terapi yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, köken ailede yaşanan travma ve dayanıklılık deneyimlerinin bireylerin empati kapasitelerini artırarak, topluma fayda sağlamayı amaçlayan mesleklere yönelimlerini güçlendirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, insani yardım çalışanlarının mesleki motivasyonlarını anlamaya katkı sağlayarak literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Araştırma, bu alandaki stratejik planlamaların iyileştirilmesi ve çalışanlara yönelik psikososyal destek mekanizmalarının geliştirilmesi için değerli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the motivations influencing the career choices of humanitarian aid workers engaged with disadvantaged groups in Turkey. Within the historical context of Turkey, shaped by wars, migrations, and economic crises, the role of a family-of-origin experiences and intergenerational transmission of trauma in these career preferences has been examined. Fifteen humanitarian aid workers employed in various positions in Gaziantep were selected using the snowball sampling method. The research was conducted using a thematic analysis approach grounded in qualitative research methodology. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using the Contextual Therapy framework. The findings indicate that experiences of trauma and resilience in the family of origin enhance individuals' capacity for empathy, thereby strengthening their inclination towards professions aimed at contributing to societal well-being. This study seeks to fill a significant gap in the literature by contributing to the understanding of humanitarian aid workers' professional motivations. Furthermore, the research offers valuable insights for improving strategic planning in the field and for developing psychosocial support mechanisms tailored to the needs of humanitarian workers.