Yaşlılarda teknoloji kullanımının yaşam kalitesine etkileri: Mersin örneği
Effects of technology use on quality of life in the elderly: The case of Mersin
  1. Tez No: 566440
  2. Yazar: UMUT AĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAYANDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sosyal bilim çalışmaların da teknolojinin önemi yadsınamayacak derece de yüksek bir yere sahiptir. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatın her alanında değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler insanların hayatını yüksek derecede etkilemektedir. Bu değişimin etkilediği kişilere bakacak olursak bunları sadece genç insanlar olarak ele almak yanlıştır. Teknolojinin gelişimi ile beraber 65 yaş üstü insanları da etkilemektedir ve bu etkilemenin gittiği noktalar ise kimi zaman olumlu kimi zaman olumsuz yönde olabilmektedir. Bu çalışmada teknolojinin 65 yaş üzeri olan insanlara faydaları incelenecektir. Teknolojinin 65 yaş üzeri insanlara ne tür faydalarının olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca yaşlıların teknoloji kullanımı ile beraber yaşam kalitelerinin arttığı varsayımında bulunulmuştur. Bu iddiayı test etmek için Mersin ilinin Yenişehir ve Toroslor ilçesinde 48 adet yarı yapılandırılmış mülakat formu uygulanmıştır. Araştırmanın verileri yapılan istatistik analizleri sonucunda varsayımımızı doğrulamıştır. Ama bunun yanın da dikkat etmemiz gereken önemli bir diğer nokta ise teknolojinin yaşlı hayatına beklediğimiz kadar etkisi olmamasıdır. Yani yaşlıların teknoloji kullanımıyla yaşam kalitesi artmasına rağmen henüz beklediğimiz o üst düzey teknoloji kullanımı ortada yoktur.
Özet (Çeviri)
Social science studies also have a high degree of indisputable importan ceto technology. Along with the developing technology, change soccur in every field of life.These changes affect people's lives at a high level.It would be wrong to treat them as only young people if they were to look at the people that affected this change. Along with the development of technology, it affects people over the age of sixty five, and the points that this effect goes on sometimes become positive and sometimes negative. In this study, the benefits of technology to people over sixty five years of age will be explored. Technologists will try to determine what kind of benefits people have over the age of sixty five. In addition, it is assumed that the quality of life of elderly people increases with the use of technology. In order to test this claim, 48 semi-structured interview forms were applied in Yenişehir and Toroslor districts of Mersin. The data of the study confirmed our assumption as a result of statistical analysis. But another important point to note is that technology does not have as much impact on elderly life as we expect. In other words, although the quality of life increases with the use of technology for the elderly, there is no high level of technology use that we expect.