Yoksul insanlar neden bağış yapar? Kadıköy belediyesi mavi yakalı çalışanları üzerine bir araştırma
Why the poor donate? A study on blue - collars of Kadıköy municipolity
  1. Tez No: 566458
  2. Yazar: HİKMET ŞENER İŞÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Projeler Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yoksul insanlar tarafından gerçekleştirilen bağış yapma davranışı, diğer gelir gruplarındaki bireylerden farklılık gösterebilmektedir. 1980'li yıllardan itibaren, bağış yapılan miktarın yanı sıra, bireyin gelirine oranla yaptığı bağış da göz önüne alınmaya başlamış ve yoksul insanların, gelirine oranla diğer gelir gruplarından daha fazla bağış yaptığı görülmüştür. Gelirin yanı sıra, demografik faktörler ve karakteristik faktörler de bağış yapma davranışında etkili olmaktadır. Literatürde yer alan çalışmalarda üzerinde en sık çalışılan demografik faktörlerin yaş, eğitim durumu ve dini inanç düzeyi olduğu görülmektedir. Bağış yapma davranışını etkileyen karakteristik faktörler olarak bireyin bağışsal ilgisi, sosyal yoksunluk kabulü, özgecilik ve yardım etme hazzı ele alınmaktadır. Bağış yapma davranışı ile ilgili yapılan araştırmaların büyük bir kısmının gelişmiş ülkelerde yapılmış olduğu, gelişmekte olan ülkelerde ve özellikle Türkiye'de konu ile ilgili araştırmaların sayıca yetersizliği, incelenen değişkenler ile ilgili elde edilen sonuçlarda, araştırmalar arasında çelişkilerin varlığı ve bu araştırmada ele alınan bazı kavramlar ile ilgili Türkiye'de bugüne kadar bir kaynak yer almadığı düşünüldüğüne, bu araştırmanın gerçekleştirilmesi ile alanda değerli olarak görülebilecek veri ve çıkarımların ortaya konması amaçlanmaktadır. Araştırma ile ilgili örneklem üzerindeki çalışma, Şubat 2019 – Nisan 2019 tarihleri arasında, gönüllü olarak katılım gösteren 272 kişilik mavi yakalı çalışandan oluşan örneklem üzerinde, anket yolu ile gerçekleştirilmiştir. Anketlerde kullanılan ölçeklere,“Back Translation Method”ile orijinal hali olan İngilizce' den Türkçe' ye tercüme edilmiş olarak çalışmada yer verilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen çıktıların akademik öneminin yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının pazarlama faaliyetleri açısından da yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Donating behaviour by poor poeople has some differences from others. Since 1980s, aside from the amount of donation, the ratio of donation to income has also been focused on and it has been found in the studies that the poor gives proportionally more than the others. Along with the income, demographic and characteristic factors also affect the donating benahiour. In the prior researches, the most common demographic factors studied on are seen as age, education level and religious tendency. As the characteristic factors, charity involvement, the socially deprived self concept, altruistic tendency and helper's high may play role in giving. Thinking of the facts that most of the researches on donating behaviour have been conducted in developed countries and the lacking number of researches on the topic in developing countries, especially in Turkey, the outcomes that may seem as controversial in some researches and the point that the terms studied in this research has not been mentioned before in Turkish sources, the purpose of this study is giving the datas and outcomes that may be seen as valuable in the literature. This study was carried out between February 2019 and April 2019 on the sample comprised of 272 voluntarily attending blue-collar workers by means of questionnaire. The scales used in the questionnaire had been translated from the original English version to Turkish by“Back Translation Method”. The outcomes of this study are expected to be important not only as an academic source but also for the marketing operations of non governmental organisations.