Teknesyum 99 m DMSA sintigrafide rölatif renal fonksiyonu %10 ve altında olan obstrükte böbreklerde perkütan nefrostomi uygulamasının rölatif böbrek fonksiyonuna etkisi
The effect of percutaneous nephrostomy application on obstructed kidneys with relative renal function of %10 and less in techesium 99 m DMSA scintigraphy
  1. Tez No: 566474
  2. Yazar: AHMET SEMİH GÜLESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Üriner sistem obstrüksiyonları, organ kaybına yol açabilmeleri nedeniyle ciddi bir sağlık sorunudur. Obstrükte böbreklerin tedavisi planlanırken rölatif renal fonksiyon önemli bir yere sahiptir. Radyonüklid incelemelerde rölatif renal fonksiyonun %10 ve altında olması durumunda nefrektomi önerilebilmekle birlikte yapılan son çalışmalarda nefron koruyucu yaklaşım ön plana çıkmıştır. Bu durum nefrektomi yapılmadan önce böbreğin fonksiyonunu geri kazanma olasılığının değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı; obstrükte böbreklerde Teknesyum-99m dimerkaptosüksinik asit (DMSA) sintigrafisinin tanısal değerinin, perkütan nefrostomi öncesi ve sonrası verilerle karşılaştırılarak belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Nisan 2014 –Mayıs 2018 tarihleri arasında kliniğimize tek taraflı üst üriner sistem obstrüksiyonu ile başvuran, 18 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilme kriteri olarak DMSA sintigrafide rölatif renal fonksiyonu %10 ve altında olması belirlendi. Perkütan nefrostomi işlemi sonrasında hastalar 2 hafta takip edildi. Takip sonrasında hastalarda DMSA sintigrafi, kan kreatinin ve kan üre azotu tetkikleri tekrarlandı. Nefrektomi kararı verilmeyen hastalarda yapılan diğer cerrahi girişimler sonrasında birinci yıl sonunda DMSA sintigirafi tekrar edildi. Bu hastaların DMSA sintigrafideki rölatif böbrek fonksiyonları ile biyokimyasal verileri birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 11'i erkek, 7'si kadındı. Hastaların ortalama yaşı 58.1 (+15.6) idi. İşlem öncesi çekilen DMSA sintigrafilerinde rölatif renal fonksiyon değerleri ile perkütan nefrostomi işlemi sonrasında 2. haftada yapılan DMSA sintigrafide rölatif renal değerleri arasında anlamlı artış tespit edildi (p=0.043). Hastaların ilk ve ikinci hafta kontrol DMSA sintigrafisindeki rölatif fonksiyon değerleri arasında anlamlı korelasyon bulunmadı (p=0.078). Çalışmaya dahil edilen 18 hastanın 7'sinde rölatif renal fonksiyonun %10 ve üzerinde olduğu tespit edildi. Cerrahi girişim yapılan hastalardan 9 tanesinin 1 yıllık takipleri sonucunda; yapılan DMSA sintigrafide elde edilen rölatif renal fonksiyon ile ilk değerleri ayrıca incelendiğinde anlamlı artış olduğu tespit edildi (p=0.011). Bu grupta da ilk değerler ile 1. yıl değerleri arasında anlamlı korelasyon izlenmedi (p=0.645). Hastaların perkütan nefrostomi öncesindeki serum kreatinin değerleri ile işlemden iki hafta sonraki serum kreatinin değerleri arasında anlamlı fark tespit edildi (p=0.003). Hastaların ilk kreatinin düzeyi ile kontrol düzeyi arasında anlamlı korelasyon izlendi (p=0.001). Kan üre azotu düzeyleri kıyaslandığında ise anlamlı fark veya korelasyon izlenmedi (p>0.05). Sonuç: Obstrükte böbreklerde DMSA sintgrafide rölatif renal fonksiyonun %10 ve altında olmasının; böbreğin fonksiyonunu geri kazanma olasılığı tam olarak yansıtmadığı tespit edilmiştir. Bu hastalarda nefrektomi öncesinde perkütan nefrostomi tüpü yerleştirilerek, renal fonksiyonun tekrar değerlendirilmesi gerektiği kanatindeyiz
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary tract obstruction is a serious health problem due to renal damage. Relative renal function has an important role in the treatment of obstructed kidneys. In radionuclide examinations, nephrectomy can be recommended when relative renal function is 10% or less. Recently, however, nephron-sparing approaches have come to the fore. This indicated the need to evaluate the possibility of recovering the function of the kidney before nephrectomy. The aim of this study is to evaluate the diagnostic value of techesium 99 m dimercaptosuccinic acid (DMSA) scintigraphy in obstructed kidneys compared with the pre- and post-percutaneous nephrostomy data. Materials and Mothods: A total of 18 patients with unilateral upper urinary tract obstruction were included in the study. All patients had a relative renal function of %10 or less in DMSA scintigraphy. The patients were followed up for at least 2 weeks after percutaneous nephrostomy. DMSA scintigraphy, serum creatinine and blood urea nitrogen examinations were repeated after two weeks of follow-up. In patients who underwent surgical intervention other than nephrectomy, DMSA scintigraphy was repeated in the first year. The relative renal function in DMSA scintigraphy and biochemical data of these patients were compared. Results: Eleven of the patients included in the study were male and 7 were female. The mean age of patients was 58.1 (+15.6) years. A significant increase was found between the relative renal function value in the DMSA scintigraphies taken before the procedure and relative renal function in the DMSA scintigraphy performed at the second week after percutaneous nephrostomy (p=0.043). No significant correlation was found between the relative renal function values (p=0.078). Relative renal function was found to be over 10% in 7 out of 18 patients included in the study. As a result of 1-year follow-up of 9 patients undergoing surgery; When the initial values of the relative renal function obtained in DMSA scintigraphy were examined, it was found that there was a significant increase (p =0.011). There was no significant correlation between the first values and the first years in this group (p=0.645). There was a significant decrease in blood creatinine levels and control blood creatinine levels (p=0.001). There was a significant correlation between the first creatinine level and the control level (p=0.003). No significant difference or correlation was observed between blood urea nitrogen levels (p> 0.05). Conclusion: DMSA scintigraphy in obstructed kidneys has been found to not fully reflect the possibility of renal function recovery. We believe that percutaneous nephrostomy tube should be placed before nephrectomy and re-evaluation of renal function should be performed in these patients.