Ailesel ve sporadik over kanserli hastalarda miR423-5p ve miR664b-5p'nin araştırılması
Investigation of miR-423-5p and miR-664b-5p in patients with familial and sporadic ovarian cancer
- Tez No: 566485
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
MikroRNA'lar(miRNA'lar),yaklaşık 22 nükleotid uzunluğunda,endojen, kodlamayan,tek sarmallı RNA molekülleridir.Over kanseri,klinik ve moleküler düzeyde farklı biyolojik davranışları içeren heterojen bir hastalıktır.miRNA'lar overde ekspresyona uğrayarak üremenin düzenlenmesinde,over kanserinin erken teşhisi,prognozu ve kemoterapi duyarlılığında rol oynamaktadır.Çalışmada,önceki çalışmalarımızda over kanseri etiyoloji açısından önemli olduğu saptanan miRNA'lar arasından seçilen,miR-423-5p ile miR-664b-5p adlı 2 miRNA'nın ekspresyon düzeyi ailesel ve sporadik over kanserli hastalar ve sağlıklı kişilerin periferik kanında araştırıldı.RT-PCR tekniği kullanılarak yapılan ekpresyon analizleri SPSS v21.0 programı kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi.Sonuçlara göre;sağlıklı kontroller ile over kanserli hasta grupları arasında her 2 miRNA için de istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu saptandı(p=0,000).Over kanserli hastalarda kontrol grubuna göre miR-423-5p ekspresyonunun 2,35 kat,miR-664b-5p'nin ise 2,47 kat arttığı görüldü.Literatürde,over kanseri hariç birçok kanser türünde ve farklı hastalık aşamalarında aşırı eksprese edildiği bildirilmiş miR-423-5p'nin tez çalışmamız ile ilk kez over kanser vakalarına ait periferik dolaşımdaki lenfositlerde artmış olduğu gösterilmiştir.Genelde,over kanserli hasta grubunda miR-664b-5p'nin ifade düzeyinin yükseldiği ancak over kanserli vakalar arasında BRCA mutasyon taşıyıcılarının %60'ında azalmış olduğu saptanmıştır.Her 2 miRNA molekülünün ekspresyonunun over kanser alt grupları arasında over kanseri ile beraber endometriyum kanserini 2.primer olarak taşıyan hastalarda azalması,buna karşılık over kanserine ek olarak meme ve endometriyum hariç,farklı bir ikincil kanser tanısı almış hastalarda da en yüksek düzeyde görülmesi bu 2 molekülün üzerinde ileri araştırılmalar yapılması gerektiğini düşündürmektedir.Her 2 miRNA molekülün ekspresyon artışının over kanseri ile ilişkili olduğu,azalışının da endometriyum kanseri için bir özellik olabileceği düşünülmektedir.Özetle,bu çalışmadaki miRNA moleküllerinin over kanseri için non-invaziv biyolojik belirteç olma potansiyeli olduğu anlaşılmış olup,bu moleküllerin gelecekteki çalışmalarda tümör dokusu üzerinde ve tedavi süresince değişimlerinin gösterilmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs(miRNAs) are endogenous,non-coding,single-stranded RNA molecules about 22 nucleotides in length.Ovarian cancer is a heterogeneous disease with different biological behaviors at clinical and molecular levels.miRNAs are overexpressed and play roles in the regulation of mammalian growth,early diagnosis of ovarian cancer,prognosis and chemotherapy sensitivity.In our study,the expression levels of miR-423-5p and miR-664b-5p,which are selected from the earlier studies and found to be important for the etiology of ovarian cancer,were investigated in the peripheral blood of familial and sporadic ovarian cancer patients and healthy individuals.Expression analyzes by using Real Time PCR technique,were evaluated statistically with SPSS v21.0 program.According to these results;there was a statistically significant difference between healthy controls and ovarian cancer groups for both miRNAs(p=0,000).In patients with ovarian cancer,the expression of miR-423-5p increased by 2.35 times and the expression of miR-664b-5p increased by 2.47 times compared to the control group.In the literature,it has been reported that miR-423-5p has been shown to be overexpressed in many cancer types and different disease stages except ovarian cancer.In our thesis,it has been shown for the 1st time in the peripheral circulating lymphocytes of ovarian cancer cases.Generally,in the group of ovarian cancer miR-664b-5p expression level was increased but it was found to be decreased in 60% of BRCA mutation carriers among cases with ovarian cancer. In addition,it is understood that these miRNA molecules have the potential to be a non-invasive biomarker for ovarian cancer and it is useful to show the changes of these molecules in future studies,on tumor tissue and during treatment.