Meme kanserli olgularda immunohistokimyasal belirteçler ile meme manyetik rezonans görüntülemede ADC (apparent diffusion coefficient) değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of ADC (apparent diffusion coefficient) values in Breast Magnetic Resonance Imaging with Immunohistochemical Markers in Patients with Breast Cancer
  1. Tez No: 566491
  2. Yazar: DUYGU İMRE YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜLSÜN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı meme kanserli hastalarda MRG'de ADC değerleri ile immunohistokimyasal belirteçler arasındaki ilişkinin belirlenmesi, immunohistokimyasal ve reseptör durumuna göre sınıflanan hastalarda tümörün T2 A intensitesi, kenarları, boyutları gibi morfolojik özellikleri, lenf nodu tutulumu, multifokalitesi, multisentrisitesi, derecesi, kontrastlanma paterni gibi parametreler ile alt tipler arasındaki farkların ortaya konmasıdır. Bu çalışmaya Ocak 2010-Haziran 2018 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında meme biyopsisi yapılıp, patoloji sonucu invazif meme karsinomu ile uyumlu gelen ve ameliyat öncesi meme MRG'de kitlesel kontrastlanma gösteren 141 hasta dahil edildi. Hastalar reseptör durumuna göre alt gruplara, hormon reseptör durumu, derecesine ve Ki-67 indeksine göre moleküler alt tiplere ve patolojik ana alt tiplere ayrılarak tümörün derecesi, kontrastlanma paternleri, hastanın yaşı, kitlenin tarafı, lenf nodu tutulumu, ADC değerleri, BI-RADS sınıflaması, bilateralite, multifokalite, multisentrisite, kenar, şekil, T2A intensitesi gibi parametreler bu alt tipler için değerlendirildi. Üçlü negatif tümörlerde ADC değerleri Luminal A ve Luminal B tümörlerden yüksek bulundu. Üçlü negatif tümörlerde ADC değeri ER+, PR+, HER 2- tümörlerden yüksek bulundu. ADC değeri üçlü negatif tümörlerden daha düşük bulunan ER +, PR+, HER 2 – grupta lenf nodu tutulumu da daha düşük bulundu. Üçlü negatif tümörlerde halkasal boyanma ve iyi sınır özelliği diğer gruplara göre daha sık görüldü. Sonuç olarak ADC değerleri tümörün seyri ve tipi hakkında bilgi verebilir .
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between ADC values in breast MRI with immunohistochemical markers and hormone receptor status in breast cancer patients and also to reveal T2 intensity, shape, margin, size, lymph node involvement, grade, multifocality, multicentricity, bilaterality and enhancement pattern differences between subtypes of tumours. In this study, 141 patients who underwent breast biopsy in the Department of Radiology of Hacettepe University Faculty of Medicine were included between January 2010-June 2018. Patients were divided into receptor subgroups according to hormone receptor status, molecular subtypes according to hormone receptor status, grade and Ki-67 index and pathological main subtypes. Tumor degree, enhancement patterns, age of the patient, side of the mass, lymph node involvement, ADC values, BI -RADS classification, bilaterality, multifocality, multicentricity, margin, shape, T2A intensity were evaluated for these subtypes. ADC values were higher in patients with triple negative tumors than Luminal A and Luminal B tumors. ADC values were higher in triple negative tumors than in ER+, PR + and HER 2 -tumors. Lymph node involvement was found to be lower in ER +, PR +, HER 2-group, which had lower ADC values than triple negative tumors. Rim enhancement was significantly higher in triple negative tumors. Circumscribed margin in both hormone receptor subgroups and molecular subgroup classification was higher in triple negative tumors. In conclusion, ADC values may give information about the course and the type of the tumor.