Akromegali hastalarında tiroid hastalığı ve tiroid kanserinin değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid disease and thyroid malignancy in acromegalic pati̇ents
- Tez No: 566500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE GONCA ÖRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Nodüler tiroid hastalıkları, guatr ve tiroid kanseri akromegalide en sık görülen komorbitelerin başında gelmektedir. Farklı coğrafi bölgelerden gelen epidemiyolojik veri farklılıkları da tiroid hastalığı ve tiroid kanseri prevalansını tartışmalı hale getirmiştir. Bu çalışma ile akromegali hastalarında tiroid hastalıkları ve tiroid kanserinin görülme sıklığının belirlenmesi, akromegali olmayan kontrol grubu ile karşılaştırılması ve akromegalide tiroid hastalıkları ve tiroid kanseri ile hastaların klinik özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve metod: Çalışmaya 129 akromegali hastası ve 247 kontrol grubu olarak belirlenen hasta dahil edildi. Akromegali hastalarında hipofiz boyutu, GH ve IGF-1 düzeyleri ile tüm hastaların tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikor (anti-Tg ve/veya anti-TPO), tiroid US bulguları, tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi ve tiroidektomi sonuçları kaydedildi. Bulgular: Akromegalik 129 hastanın 93' ünde (%72,1) tiroid lezyonu saptandı. Hastaların 3' ünde toksik MNG (%2,3), 19' unda (%14,7) diffüz guatr, 10' unda (%7,8) uninodüler guatr, 61'inde (%47,3) MNG tespit edildi. Diffüz guatr ve MNG anlamlı şekilde fazlayken, Graves anlamlı olarak azdı (sırasıyla p=0,009, p=0,001, p=0,019).
Özet (Çeviri)
Aim: Nodular thyroid disease, goiter and thyroid cancer are the most common comorbidities in acromegaly. Differences in epidemiological data from different geographical regions have also made the prevalence of thyroid disease and thyroid cancer controversial. In this study, it was aimed to determine the frequency of thyroid disease and thyroid cancer in acromegalic patients, to compare with the control group without acromegaly and to determine the relationship between thyroid diseases and thyroid cancer and clinical characteristics of patients with acromegaly. Material and Methods: 129 patients with acromegaly and 247 patients with control group were included in the study. Pituitary size, GH and IGF-1 levels in all patients with acromegaly and thyroid function tests, thyroid autoantibody (anti-Tgand/or anti-TPO), thyroid ultrasonography, fine needle aspiration biopsy and thyroidectomy results were recorded for the patients. Results: Thyroid lesions were present in 93 patients (72.1%) with acromegaly. 3 patients (2.3%) had Toxic MNG, 19 patients (14.7%) had diffuse goiter, 10 patients (7.8%) had uninodular goiter and 61 patients (47.3%) had MNG. While diffuse goiter and MNG were significantly higher, Graves disease were significantly lower (p = 0.009, p = 0.001, p = 0.019, respectively). Presence of thyroid lesion and thyroid nodules were significantly higher in patients with acromegaly.