Akromegaliye eşlik eden böbrek hastalıklarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of kidney diseases accompanying acromegaly
  1. Tez No: 872608
  2. Yazar: POLAT ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TOMRİS ERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akromegali kronik büyüme hormonu (GH) ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) maruziyetine bağlı sistemik bulgularla karakterize nadir bir hastalıktır. Birçok sistemik etkilerinin yanı sıra, hastalık, böbrek hipertrofisi, albuminüri, glomerüler skleroz, renal kist oluşumu gibi renal komorbiditelerle ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızın amacı, akromegali hastalarında böbrek hastalıklarının gelişme sıklığı ve olası risk faktörlerini incelemektir. Bu amaçla, çalışmaya 1980-2023 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı`nda akromegali tanısı ile takip edilen ve tıbbi kayıtlarına ulaşılabilen erişkin hastalar dahil edildi. Hastalara ait demografik özellikler, komorbid hastalıklar, laboratuvar sonuçları, cerrahi ve medikal tedaviler, tümörün radyolojik ve histopatolojik özellikleri retrospektif olarak incelendi. Kronik böbrek hastalığı (KBH) ve renal kist oluşumu için risk faktörleri istatistiksel yöntemlerle araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen toplam 394 [202 (%51.3) erkek ve 192 (%48.7) kadın] hastanın yaş ortalaması 56.9±12.5 yıl (aralık, 27-89) idi. %16.1 (57/354) hastada KBH, %41 (116/283) hastada ise böbrek kisti saptandı.
Özet (Çeviri)
Acromegaly is a rare disease characterized by systemic findings due to chronic growth hormone (GH) and insulin-like growth factor-1 (IGF-1) exposure. In addition to its systemic effects, the disease has been associated with renal comorbidities such as renal hypertrophy, albuminuria, glomerular sclerosis, and renal cyst formation. The aim of our study is to examine the frequency and possible risk factors of kidney diseases in patients with acromegaly. For this purpose, adult patients who were followed up with a diagnosis of acromegaly at Hacettepe University, Department of Endocrinology and Metabolic Diseases between 1980 and 2023 were included in the study, provided that their medical records could be accessed. The demographic characteristics of the patients, comorbid diseases, laboratory results, surgical and medical treatments, and radiological and histopathological features of the tumor were examined retrospectively. Risk factors for chronic kidney disease and renal cyst formation were investigated using statistical methods. The mean age of 394 [202 (51.3%) men and 192 (48.7%) women] patients included in the study was 56.9±12.5 years (range, 27-89). 16.1% (57/354) and 41% (116/283) patients had CKD and kidney cyst/s, respectively.