Hipofiz adenomu saptanan hastalarda tiroid otoimmunitesi, ötiroid hashimoto tiroiditi sıklığı
Thyroid autoimmunity and euthyroid hashimoto thyroiditis frequancy in patients with pituitary adenoma
- Tez No: 494468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇARLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Hipofiz Adenomu Saptanan Hastalarda Tiroid Otoimmunitesi, Ötiroid Hashimoto Tiroiditi Sıklığı Amaç: Hipofiz adenomu saptanan hastalarda tiroid otoimmunitesi, ötiroid hashimoto tiroiditi birlikteliğinin değerlendirilmesi ve hipofiz adenomunun klinik ve laboratuvar bulgularla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastahanesi'nde Endokrinoloji Polikliniği'ne ayaktan başvuran ve tanı anında tiroid oto antikorları istenen 67 prolaktinoma, 35 akromegali, 4 cushing hastalığı, 83 non-fonksiyonel hipofiz adenomu tanısı almış toplamda 189 birey çalışmaya alındı ve hasta grup olarak tanımlandı. Ek hastalığı olmayan benzer yaş ve cinsiyette, hipofiz MR'ında hipofiz adenomu saptanmayan ve çekilen hipofiz MR'ıyla eş zamanlı tiroid otoantikorları istenen 41 birey çalışmaya alındı ve kontrol grubu olarak tanımlandı. Toplam 230 birey retrospektif olan bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hipofiz adenomu saptanan hastalar ve kontrol grubunu oluşturan katılımcıların demografik özellikleri, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, hemogram, biyokimya, lipid profili, tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikorları, hormonal parametrelerin düzeyleri, hipofiz adenom boyutu, total tiroid hacimleri hastane otomasyon sisteminden ve dosyaları gözden geçirilerek belirlendi. Bulgular: Gruplar arasında inceleme yapıldığında akromegali hastaları; kontrol grubu, non-fonksiyonel adenomlu hastalar ve prolaktinomalı hastalara göre vücut kitle indeksi(sırasıyla P=0.005, P=0.000, P=0.027), bel çevresi(sırasıyla P=0.001, P=0.000, P=0.000), açlık kan şekeri düzeyi(sırasıyla P=0.04, P=0.048, P=0.015) anlamlı derecede yüksek, HDL düzeyi anlamlı dercede daha düşük olduğu saptandı(sırasıyla P=0.035, P=0.012, P=0.007). Hipofiz adenomlu tüm hasta gruplarında LDL düzeyinin kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı(P=
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thyroid Autoimmunity and Euthyroid Hashimoto Thyroiditis Frequancy in Patients with Pituitary Adenoma Aim: The aim of this study were to evaluate the relation thyroid autoimmunity and euthyroid hashimoto thyroiditis in patients diagnosed with pituitary adenoma and association of pituitary adenoma with clinical and laboratory findings. Material and Methods: The retrospective study population included a total of 230 participants. A total of 189 patients (67 with prolactinoma, 35 with acromegaly, 4 with cushing disease and 83 with non-functional pituitary adenoma) were included this study; 41 healthy subjects with similar age and sex and without pituitary adenoma in pituitary MR were used as the control group patients with thyroid autoantibodies at the time of diagnosis This study was conducted at the Erzurum Regional Training and Research Hospital Endocrinology Medicine Clinican participants were tested for thyroid autoantibodies.The medical records body mass index(BMI), waist circumference(WC), hemogram, biochemical parameters, lipid profiles, thyroid functiontests, thyroid atoantibodies, hormone tests, pituitary adenoma size, total thyroid volume and socio-demographic variables of the participants were examined by automationand follow-upnotes Results: BMI(P=0.005, P=0.000, P=0.027, respectively), waist circumference (P=0.001, P=0.000, P=0.000, respectively), fasting blood glucose (FBG) values (P=0.04, P=0.048, P=0.015, respectively) of the patients with acromegaly were higher and HDL values (P=0.035, P=0.012, P=0.007, respectively) were lower than those of th econtrol, non-functionalpituitary adenoma and prolactinoma group. LDL values of the all patients with pituitary adenoma are significantly increased in cases than controls (P=