Akromegali hastalarında serum galectin-3 düzeyi ve karotis femoral nabız dalga hızı arasındaki ilişki
The relationship between serum galectin-3 level and carotid femoral pulse wave velocity in patients with acromegaly
  1. Tez No: 726655
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Akromegalide yüksek Growth Hormon (GH) ve İnsülin Like Growth Faktör-1 (IGF-1) düzeyleri; diyabetes mellitus, hipertansiyon, ateroskleroz ve kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler hastalıklar (KVH) ile ilişkilidir ve bu sebeple mortalite ve morbidite artmaktadır. Akromegalinin erken tanısı ve tedavisi ile kardiyak bozuklukların ilerlemesi durdurulabilir, kardiyovasküler mortalite ve morbidite düşürülebilir. Çalışmalarda, galectin-3 'ün KVH için yeni bir tanısal, prognostik biyobelirteç ve yeni bir umut verici terapötik hedef olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca arteriyel sertliğin gelecekteki kardiyovasküler olayların ve tüm nedenlere bağlı mortalitenin güçlü bir öngörücüsü olabileceği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Akromegalide galectin-3 düzeyi ve karotis femoral nabız dalga hızı (KFNDH) ile ilişkisini gösteren çalışmalar kısıtlı olup daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Çalışmamızda akromegali hastalarında IGF-1, GH artışı ve benzeri mekanizmalarla erken dönemde olan inflamasyon ve ateroskleroza bağlı düzeyi değiştiği düşünülen galectin-3 ve arteriyel sertliğin altın standart göstergesi olan KFNDH arasındaki ilişkiyi, her iki ölçümün erken dönemde ateroskleroz ve KVH riskini tespit etmede bir belirteç olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.01.2019-30.10.2021 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle hastaneye başvurmuş olan anamnez, fizik muayene ve daha önceden yapılmış tetkiklerinde çalışmaya dahil olmalarında engel bir durum teşkil etmeyen akromegali tanısı almış 18 ila 65 yaş arası 40 hasta ve sağlıklı kontrol grubunu teşkil eden 40 kişi alındı. Çalışmaya dâhil edilecek akromegali tanısı almış hastalardaki yapılacak ölçümleri etkileyebileceği için dışlama kriterleri; kanıtlanmış koroner arter hastalığı, kalp kapak hastalığı, kalp yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı, kronik inflamatuar hastalık, hematolojik hastalık, malignite, romatizmal hastalıklar, serebrovasküler hastalık, tiroid fonksiyon bozukluğu, gebelik ve sigara içme öyküsü olarak belirlendi. Hastaların; IGF-1, GH, hemogram ve biyokimya değerlerine bakıldı. Hastalardan ayrı bir tüpe alınan kan santrifüj edilip -80°C'de saklandı ve sonrasında Human Galectin-3 kitleri ile Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay yöntemi kullanılarak galectin-3 düzeyi ölçüldü. Hastaların KFNDH ölçümleri, Doppler Ultrasonografi ile eş zamanlı Elektrokardiyografi yöntemi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda; fibrozis ve inflamasyon göstergesi olan galectin-3 düzeyinin (p=
Özet (Çeviri)
Aims: The high level of Growth Hormon (GH) and İnsülin Like Growth Faktör-1 (IGF-1) in acromegaly were related to cardiovascular disease (CVD) such as diabetes mellitus, hypertension, atherosclerosis, and heart failure; thus, mortality and morbidity increased. The cardiac disorder might be prevented and cardiovascular mortality and morbidity might be decreased with the early diagnosis and treatment of acromegaly. The study was shown that galectin-3 for CVD might be the new diagnostic, prognostic bio indicator and therapeutics as promising studies. Moreover, the studies showed that arterial stiffness might be a strong indicator of future cardiovascular and the whole cause depending on mortality. The studies about the level of galectin-3 and relating to carotid femoral pulse wave velocity (CFPWV) in acromegaly were limited; thus, there was a need for more studies in the field. The aim of the study was to analyse the relationship between the level of galectin-3 that was predicted to change depending on early inflammation and atherosclerosis with the increasing IGF-1, GH and the same mechanism and CFPWV that was the marker of arterial stiffening and whether both measurements were the marker for determining the risk of atherosclerosis and CVD in the early period. Materials and Method: The study was conducted with 40 patients with acromegaly and 40 person with healthy control groups between 18 and 65 that of anamnesis, physical examination, and previous control did not have any obstacle for attending the study. The patients with acromegaly admitted to the hospital for various reasons on January 1st, 2019- October 30th, 2021 in the University of Health Science, Adana Country Education and Research Hospital. The patients with proven coronary artery disease, heart valve disease, heart failure, chronic obstructive pulmonary disease, chronic kidney failure, chronic liver disease, chronic inflammatory disease, hematological disease, malignancy, rheumatic diseases, cerebrovascular disease, thyroid dysfunction, pregnancy and determined as a history of smoking did not participate in the study. The IGF-1, GH, hemogram and biochemistry measurements of patients were checked. The blood taken from the patients in a separate tube was centrifuged and stored at -80°C and the galectin level was measured by using the Human Galectin-3 test kit and Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay method. The CFPWV measurement of patients was performed by utilizing Doppler Ultrasonography and Electrocardiography methods. Findings: The study was to show that the galectin-3 level (p=