Turizmde yeni ürün geliştirme stratejileri: Kastamonu örneği
New product development strategies in tourism: Case of Kastamonu
  1. Tez No: 566527
  2. Yazar: ÖZLEM ALBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Turizm sektörü yoğun rekabete sahne olan dinamik bir sektördür. Öyle ki, bu sektörde sadece turizm işletmeleri değil, aynı zamanda ülkeler de birbirleriyle rekabet içerisindedir. Bu rekabette üstünlük sağlama amacını taşıyanlar, yeni ve alternatif turizm ürünlerini müşterilerine, sunmaya çalışmaktadırlar. Turizmde ürün çeşitliliğini sunarak daha fazla turist çekmek isteyen ülkeler, klasik güneş-deniz-kum turizminin dışında farklı turizm faaliyetlerini de gerçekleştirmektedirler. Kastamonu ili potansiyel olarak inanç turizminden, doğa turizmine varana dek çok farklı türden turizm faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği bir il konumundadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, Kastamonu ilinin turizm potansiyelini incelemek, Kastamonu'daki mevcut turizm ürünlerinin geliştirilmesi için yapılması gerekenlere vurgu yapmak ve Kastamonu'daki turizmin geliştirilmesi için oluşturulması gereken stratejileri turizmcilerin gözüyle ele almaktır. Çalışmanın amacı doğrultusunda Kastamonu'daki 22 turizmci araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak nitel görüşme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılanların vermiş olduğu bilgiler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen bilgiler değerlendirilerek bazı önerilerde bulunulmuştur. Yapılan analiz neticesinde, Kastamonu ilinde yeni turizm ürünü geliştirmekten ziyade, mevcut turizm ürünlerinin geliştirilmesinin daha doğru olacağı ve Kastamonu turizminin gelişimine gerek yerel halk ve yerel yönetimin, gerekse de devletin destek vermesinin şart olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is a dynamic sector with a strong competition. So much so that in this sector not only tourism enterprises, but also competing with each other in countries. Those who aim to provide superiority in this competition are trying to offer new and alternative tourism products to their customers, ie tourists. Countries that want to attract more tourists by offering a variety of products in tourism also perform different tourism activities in addition to classical sea-sun-sand tourism. Kastamonu province is a province where tourism activities can be carried out in many different types from potential tourism to nature tourism. The main purpose of this thesis study is to examine the tourism potential of Kastamonu province, to emphasize what must be done to develop the existing tourism products in Kastamonu and to consider the strategies that should be formed for the development of tourism in Kastamonu from the point of view of tourism. For the purpose of the study, 22 tourismers in Kastamonu constitute the universe of research. Interview method was used as method in the research. The data of the participants were analyzed using descriptive analysis method. The information obtained from the participants was evaluated and some suggestions were made. As a result of the analysis, it is possible to say that the development of existing tourism products would be more accurate than the development of new tourism products in Kastamonu province and that local people and local government and the state should support the development of Kastamonu tourism.