Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması
Limiting the fundamental rights and freedom by using presi̇dential decrees
  1. Tez No: 566526
  2. Yazar: ZEYNEP GİZEM SÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplumumuzun ve değişen dünyanın etkisiyle birlikte siyasi politikalarda hızlı bir değişiklik içerisine girmiştir. Anayasal nitelik taşıyan düzenlemeler sonucunda, Türkiye'nin yönetim sisteminde ciddi değişikliklere gidilmiştir. En önemli düzenlemeler ise 21 Ocak 2017 tarihli ve 6771 sayılı Kanun ile getirilen değişikliklerdir. Bu sebeple, olağan dönem ve olağanüstü dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerinin kaldırılmasıyla Cumhurbaşkanlığı kararnameleri önem kazanmış ve temel hak ve özgürlüklerin nasıl sınırlandırılacağı çalışmamızın konusu olmuştur. Tezimin birinci bölümünde, temel hak ve özgürlüklerin, kavramsal olarak ne anlam taşıdığı ve tarihi açıdan geçmişten günümüze nasıl önemli olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra 1982 Anayasası'nın hukuki çerçevesi de dikkate alınarak temel hak ve özgürlüklerin nasıl sınıflandırıldığı ve nasıl güvence altına alındığı incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Cumhurbaşkanının görev, yetki ve işlemlerinin neler olduğu, olağan dönemlerde ve olağanüstü hal dönemlerinde çıkartacağı Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin unsurlarının nasıl düzenlediğini, yine Cumhurbaşkanı tarafından çıkartılan Cumhurbaşkanlığı yönetmelikleri ile diğer düzenleyici işlemlerinin farklılıkları ve benzerlikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile olağan ve olağanüstü hal dönemlerinde temel hak ve özgürlüklerin nasıl sınırlandırıldığı, bu sınırlandırmaların Anayasa'ya ve diğer şartlarının hukuka uygunluğu açısından irdelenmiştir
Özet (Çeviri)
With the influence of our society and the changing world, political policies have rapidly changed. As a result of the constitutional arrangements, serious changes have been made in Turkey's management system. The most important regulations are the amendments brought by the law No 6771 and dated January 21, 2017. For this reason, with the abolition of the statutory decrees issued in the normal period and in the abnormal period, Presidential decrees gained importance and were the subject of our study on how to restrict fundamental rights and freedoms. In the first part of my thesis, fundamental rights and freedoms are conceptually important and historically important from the past to the present. Then, taking into consideration the legal framework of 1982 constitution, it was examined how the fundamental rights and freedoms were classified and secured. In the second part, the differences and similarities of the Presidential decrees issued by the president and of the other regulations and other regulatory procedures were discussed in the light of how the duties, powers and procedures of the president were arranged and the factors of the Presidential decrees issued during the normal periods and in the state of emergency periods. In the third part, the Presidential decrees and how fundamental rights and freedoms are limited in the normal and state of emergency periods, are examined in terms of the compliance of these restrictions with the Constitution and other conditions with the law.