Sosyal medyanın uyuşturucu ve uyarıcı maddelere ve bağımlılığa yönelik görüşe etkisi
The effects of social media on opinions about drugs, stimulants and addiction
  1. Tez No: 566535
  2. Yazar: ASENA MERVE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÇEKİN, DOÇ. DR. GONCA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bağımlılık problemi biyopsikososyal bir sorun olması sebebi ile farklı açılardan incelenmeyi gerektirmektedir. Sorunun çevresel temellerine odaklanıldığında ise farklı sistemler ile kişi arasındaki etkileşim üzerinde durulmaktadır. Kişiler arası iletişim, kişinin içerisinde bulunduğu gelişim dönemi veya psikolojik konumu gibi faktörlerden de etkilenmektedir. Günümüzde insanların iletişim içerisinde olduğu sistemler fiziksel çevreleriyle sınırlı kalmamaktadır. Gelişen iletişim teknolojileri sonucunda insanlar kendilerine sanal bir dünya yaratır hale gelmişlerdir. Bu sebeple bağımlığın çevresel ve bireysel temellerine odaklanırken sosyal medya faktörünün de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu çalışma sosyal medya kullanımı ile uyuşturucu ve uyarıcı maddelere ve bağımlılığa yönelik görüşlerin arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma örneklemini Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 1. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma verileri Spss 25.0 paket programı ile analizi edilmiştir. Araştırma sonucunda farklı demografik özelliklerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları üzerinde etkili olduğu öğrenilmiştir. Katılımcıların cinsiyetleri ve sosyal medya platformlarında karşılaştıkları uyuşturucu ve uyarıcı madde içerikli paylaşımlara yönelik görüşlerin incelenmesi neticesinde erkeklerin kadınlara göre daha büyük risk faktörü altında olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yaş faktörünün de karşılaşma ve özenme anlamında etkili olduğu belirlenmiştir. Sosyal medyada geçirilen sürenin uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı üzerinde anlamlı bir etki olmamasına karşın YouTube ve Twitter kullanımının kimi görüşleri etkilediği ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında uyuşturucu ve uyarıcı madde içerikli paylaşımlarla karşılaşmanın kişi görüşleri üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, madde bağımlılığı ile mücadele alanında çalışan meslek uzmanlarının kişiler arası iletişimde sosyal medya faktörünün etkileri konusunda bilgilendirilmesi ile koruyucu, önleyici ve tedavi edici çalışmalarda ve sosyal uyum sürecinde danışanlara yol göstermeleri konusunda yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The addiction problem is a biopsychosocial problem and therefore it needs to be examined from different angles. When the environmental foundations of the problem are focused on, the interaction between different systems and people is emphasized. Interpersonal communication is also influenced by factors such as the individual's developmental period or psychological state. Today, the systems in which people communicate with are not limited to their physical environment. As a result of emerging communication technologies, people have created a virtual world for themselves. Therefore, while focusing on the environmental and individual foundations of addiction, the social media factor should be taken into consideration. The aim of this study is to examine the relationship between social media use and opinions about drugs, stimulants and addiction. The sample of the study consists of freshmen at Niğde Ömer Halisdemir University. The data were analyzed with Spss 25.0 package program. As a result of the research, it was learned that different demographic characteristics had an effect on social media usage habits. Outcome of examining the opinions of the participants regarding the encountering with drugs and stimulants on social media platforms according to their gender, it was observed that men are under a greater risk than women. In addition, age factor was found to be effective in terms of encounter and emulate. Although the time spent on social media did not have a significant effect on drug and stimulant use, it was found out that the use of YouTube and Twitter affected some opinions. At the same time, it was observed that the posts of drug and stimulant content on social media platforms had an effect on the opinions of the people. In conclusion, it is thought that informing experts working in the field of fight against drug addiction about the effects of social media factor in interpersonal communication, and assisting clients in preventive, preventive and therapeutic studies and social adaptation process.