Türkiye'de uyuşturucu ve uyarıcı madde ile ilgili suçların engellenmesinde kamu politikası: Kurumlar arası yetki ve sorumluluk paylaşımı (2010-2023)
Public policy in preventing crimes related to drugs andstimulant substances in Turkey: Sharing of authority and responsibility among institutions (2010-2023)
  1. Tez No: 939741
  2. Yazar: SERKAN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. BERK İLKE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2010-2023 yılları arasında uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle ilgili suçların engellenmesine yönelik kamu politikalarının kurumlar arası yetki ve sorumluluk paylaşımı çerçevesinde incelenmesini amaçlamaktadır. Uyuşturucu suçlarıyla mücadelede devletin farklı organları arasında etkin bir iş birliği ve koordinasyonun sağlanması, suçların önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi kilit kamu kurumlarının uyuşturucuya karşı mücadeledeki rollerine odaklanılmakta ve bu kurumlar arasındaki yetki ve sorumluluk paylaşımının etkinliği analiz edilmektedir. Çalışma, Türkiye'deki uyuşturucu ile mücadele politikalarının gelişim sürecini değerlendirmekle birlikte, 2010-2023 yılları arasında uygulamaya konulan stratejilerin ne ölçüde başarılı olduğunu ve kurumlar arası koordinasyonun uyuşturucu kullanımının önlenmesindeki rolünü tartışmaktadır. Bu süreçte ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeler, kamu kurumlarının görev tanımları ve sorumluluk alanları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Aynı zamanda, toplumun bilinçlendirilmesi ve koruyucu önlemlerin uygulanmasında kamuoyunun nasıl yönlendirildiği, medyanın ve eğitim kurumlarının etkisi de derinlemesine incelenmiştir. Sonuç olarak, uyuşturucu suçlarıyla mücadelede kamu kurumları arasındaki iş birliği ve sorumluluk paylaşımının tam veya etkin bir şekilde yapılamadığı değerlendirilmiştir. Bu işbirliği ve sorumluluk paylaşımının eksik veya hiç olmaması sebebiyle kamu kurum ve kuruluşlarının tam ve etkin bir şekilde mücadele edemediği, uyuşturucu veya uyarıcı madde ile mücadele de kamu politikalarının etkinliği açısından daha güçlü bir koordinasyon yapısına ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Çalışma, bu kapsamda öneriler sunarak, uyuşturucu suçlarıyla mücadelenin sürdürülebilirliği için kurumlar arası etkileşim ve koordinasyonun önemini anlatarak uyuşturucu veya uyarıcı madde ile mücadeleyi daha verimli hale getirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine public policies aimed at preventing crimes related to drugs and stimulants in Turkey between 2010 and 2023 within the framework of inter-institutional authority and responsibility sharing. Ensuring effective cooperation and coordination between different state bodies in the fight against drug crimes is of great importance in terms of preventing crimes. In this context, the focus is on the roles of key public institutions such as the Ministry of Health, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of National Education and the Ministry of Family and Social Services in the fight against drugs and the effectiveness of the sharing of authority and responsibility between these institutions is analyzed. The study evaluates the development process of drug-fighting policies in Turkey and discusses the extent to which the strategies implemented between 2010 and 2023 were successful and the role of inter-institutional coordination in preventing drug use. In this process, national and international legal regulations, the job descriptions and areas of responsibility of public institutions were comparatively addressed. At the same time, how the public is guided in raising public awareness and implementing protective measures, and the impact of the media and educational institutions were also examined in depth. As a result, it is emphasized that cooperation and responsibility sharing among public institutions should be improved in the fight against drug crimes and that a stronger coordination structure is needed in terms of the effectiveness of policies. The study aims to strengthen the interaction between institutions for the sustainability of the fight against drug crimes by presenting suggestions in this context.