Böbrek kitleleri nedeniyle parsiyel nefrektomi yapılan hastalarda nefrometri skorlarının intraoperatif ve postoperatif sonuçları öngörmedeki yeri
The predictive value of nephrometry scores on intraoperative and postoperative outcomes in partial nephrectomy patients
- Tez No: 566536
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
2012-2017 yılları arasında renal kitle ön tanısıyla parsiyel nefrektomi planıyla opere edilen 162 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Nefrometri skorlarının intraoperatif ve postoperatif sonuçları öngörmedeki gücü araştırıldı. Verilerin analizi için SPSS 24.0 programı kullanıldı. Hastaların %35.8'i kadın, %64.2'si erkek; ortalama yaşı 55.2 ± 12.7 yıl, ortanca takip süresi 15 (1-73) ay olarak bulundu. Ortanca R.E.N.A.L. skor 6 (4-11), PADUA skor 8 (6-13) ve DAP skoru 6 (3-9) olarak bulundu. R.E.N.A.L., PADUA ve DAP skorlarının iskemi süresiyle pozitif korelasyonu olduğu gösterildi (p=0.005, p=0.001, p=0.007, sırasıyla). R.E.N.A.L.
Özet (Çeviri)
Nephrometry scores of 162 partial nephrectomy patients with the diagnosis of renal tumor between 2012 and 2017 were retrospectively analyzed. The prediction value of nephrometry scores on intraoperative and postoperative outcomes were investigated. The data was analyzed by using SPSS 24.0 program. Of the patients, 35.8% were females and 64.2% were males, the mean age was 55.2 ± 12.7 years, median duration of follow up was 15 (1-73) months. Median R.E.N.A.L. score was found to be 6 (4-11), PADUA score was found to be 8 (6-13) and DAP score was 6 (3-9). A positive correlation was found between R.E.N.A.L., PADUA, DAP scores and ischemia time (p=0.005, p=0.001, p=0.007, respectively). R.E.N.A.L. score was significant for intraoperative complication development and trifecta failure in multivariate analysis; and also significant for perioperative transfusion need and nephrectomy need in univariate analysis (p=0.002, p0.001). Being in high risk group according to R.E.N.A.L. score and having a tumor larger than 4 cm were important for intraoperative complications (p=0.002, p=0.022, respectively). Preoperative GFR