İnternet reklamlarının satın alma davranışı üzerindeki etkisi
The effect of internet advertisements on purchasing behavior
- Tez No: 566544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, internet ortamında reklam yayını yapan banner, pop-up ve arama motoru reklamlarının tüketici üzerindeki satın alma davranışına etkisi üzerine bir araştırmadır. Bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde internet ve reklam hakkında lteratür taraması yapılarak teorik bilgiler elde edilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın diğer konusu olan tüketici davranışları konusu üzerine yine literatür taraması yapılarak teorik bilgiler yer almıştır. Çalışmada uygulama bölümüne veri oluşturmak için 672 kişiye anket çalışması uygulanmıştır. Anket İzmir, Manisa ve Uşak illerinden, 18 yaş ve üstü, aktif internet kullanıcıları katılmıştır. Edilen anketlerin SPSS programına girilmesi sonucu analizler yapılmıştır. Çalışmanın son olarak uygulama bölümü olan üçüncü bölümde ise demografik özellikler ile internet kullanım özelliklerinin frekans analizi, güvenirlik analizi, banner reklamları, pop-up reklamları, arama motoru reklamları ile satın alma davranışı ölçeklerinin frekans analizi ve yine banner reklamları, pop-up reklamları, arama motoru reklamları ile satın alma davranışı ölçeklerinin ortalaması ve standart sapma değerleri saptanmış ve regrasyon analizi yapılarak hipotezler test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a research on the effect of advertising banner, pop-up and search engine advertisements on consumer buying behavior on internet. This study consists of three main parts. In the first part of the study, theoretical information has been obtained by making a lterature search about internet and advertising. In the second chapter, the literature on the subject of consumer behavior, which is the other subject of the research, has been made and theorical information has taken place. In the study, 672 questionnaire studies were applied to the application section. The survey was attended by active internet users aged 18 and over from İzmir, Manisa and Uşak. The analysis of the questionnaires was done by entering the SPSS program. In the third part of the study, which is the last part of the study, the frequency analysis of the demographic features and internet usage features, reliability analysis, banner ads, pop-up ads, frequency analysis of purchasing behavior scales with search engine ads and banner ads, pop-up ads, search The mean of the purchasing behavior scales and the standard deviation values were determined with engine advertisements and the hypotheses were tested by regression analysis.