Azerbaycan halk inanışları
Azerbaijan folk beliefs
  1. Tez No: 566550
  2. Yazar: AKRAM NAJAFOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Religion, Folklore, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda Azerbaycan'ın, halk inanışları bakımından çok zengin olduğunu görüyoruz. Azerbaycan halkının genelinin dini İslam olsa da halk inanışları çok yaygın ve canlıdır. Sözü edilen halk inanışlarının oluşumunda çeşitli din ve kültürlerden etkilenmeler olsa da temelinde, bir sıra değişikliklerle birlikte Geleneksel Türk dini inanışları bulunduğuna şahit oluyoruz. Esasen halkın hafızasında ve adetlerinde korunan bu inanış ve dinsel uygulamalar, bölge insanının, kutsalla olan ilişkisinin farklı şekillerini asksettiriyor. Çalışmamızda esasen, tanrı, ruh, cin, alkarısı gibi varlıklar, Güneş, Ay, yıldız gibi gök cisimleri, ateş, su, toprak, taş, agaç gibi nesneler, çeşitli hayvan ve kuşlar, nimet, bereket, uğur ve uğursuzluk, rüya, nazar gibi olgular, dua, yemin, afsun, fal, halk hekimliği uygulamalar, bayramlar, doğum, ölüm, evlilik günleri gibi özel güler ve bu günlerde yapılan pratikter ele alınmıştır. Bununla birlikte Azerbaycan coğrafyasında, herhangi bir şekilde kendisine kutsallık atfedilerek etrafında inanç oluşan objeler ve bunlarla ilgili uygulamaların sayısız denecek kadar çok olduğunu da görmekteyiz. Çalışmada örneklerini sunmuş olduğumuz inanışlar, kaynakları ve dayanakları cihetinden tarafsız bir şekide yorumlamaya da tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, we see that Azerbaijan is very rich in people's beliefs. Although the general religion of the Azerbaijani people is Islam, the public beliefs are very common and alive. Although they are influenced by various religions and cultures in the formation of the said folk beliefs, we observe that there are traditional Turkish religious beliefs on the basis of a number of changes. These beliefs and religious practices, which are essentially preserved in the people's memory and traditions, have different forms of the relationship between the people of the region and the holiness. In our study, such as God, Spirit, Jinn, alkarisi, sun, moon, stars, celestial bodies, various animals and birds, fire, water, soil, stone, trees, blessings, auspices, auspices and illusions, such as narratives, prayer, oath, afsun, fortune, folk medicine, festivals, birth, death, and marriage days were discussed. However, in Azerbaijan, in any way, we can see that there are so many objects and practices that are formed by faith around it by attributing holiness to it. The beliefs, resources and foundations that we have presented examples in this study have been subjected to a neutral interpretation.