Bir Türk düşünürü olarak Mehmet Ali Ayni'de ahlak meselesi
The moral problem according to Mehmet Ali Ayni as a Turkish thinker
- Tez No: 566557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Mehmet Ali Ayni'nin ahlak anlayışının sınırları belirlenerek, ahlakın toplum ve birey açısından önemine vurgu yapılmıştır. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, hayatı ve eserleri kısaca ele alınmıştır. Birinci bölümde, Mehmet Ali Ayni'nin tasavvufi ve felsefi görüşlerine yer verilerek, onun tasavvuf ve felsefe arasında nasıl bir ilişki kurmaya çalıştığına ve bu iki görüşün ahlak anlayışını hangi yönlerden etkilediği ele alınmıştır. İkinci bölümde, Mehmet Ali Ayni'nin düşüncelerini anlamaya yardımcı olacağı düşüncesiyle ahlakın tarihi seyri hakkında ön bilgi verilerek, ahlak hakkındaki düşüncelerine, ahlakın kısımlarına, kişilik ve vazife anlayışı ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise Mehmet Ali Ayni'nin tasavvufa, felsefeye ve ahlaka dair görüşlerinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the limits of Mehmet Ali Ayni's understanding of morality are emphasized and the importance of morality for society and individual is emphasized. The study consists of an introduction and two parts: In the introduction, his life and works are briefly discussed. In the first part, the mystical and philosophical views of Mehmet Ali Ayni are explained and how he tries to establish a relationship between mysticism and philosophy and the ways in which these two views affect morality are discussed. In the second part, Mehmet Ali Ayni's thoughts about the history of morality, parts of morality, personality and duty are discussed. In the conclusion part, a general evaluation of Mehmet Ali Ayni's views on sufism, philosophy and morality was made.