Boşanmada maddi tazminat
Pecuniary damages of divorce
- Tez No: 566556
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKHAN ANTALYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Evlilik birliğinin boşanma ile sona ermesi halinde evliliğin tarafları olan eşler ve müşterek çocuklar açısından bir takım hukuki sonuçlar doğar. Bu tez çalışması ile boşanmaya sebep olmayan tarafın, evlilik birliğinin boşanma ile sona ermesi nedeni ile mevcut ve beklenen menfaatlerine ilişkin meydana gelen kayıplarının kendinden daha ağır kusurlu veya tam kusurlu olan diğer taraftan tazminini amaçlayan maddi tazminata ilişkin yasal düzenlemeler, amaç, hukuki nitelik, hükmedilmesine ilişkin koşullar ve yargılama usulleri uygulamada yaşanan sorunlar tespit edilerek Yargıtay İçtihatlarıyla örnekler verilmek sureti ile anlatılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasının giriş bölümünde ailenin önemi, uluslararası anlaşmalar ve ye-rel mevzuat gereği evlilikte eşlerin durumları, evliliklerin boşanmaya varan süreç ve gerekçeleri, boşanma hukuku, boşanmanın hukuki neticeleri ve maddi tazminattan bahsedilmiştir. Boşanmanın hukuki neticelerine varabilmek için bilinmesi gereken evlilik birliğinin kurulması, boşanmanın gerçekleşmesi ve maddi tazminat kavramlarına genel olarak hukuken değinilip boşanmada maddi tazminata ilişkin TMK ilgili hükümleri eski mevzuat hükümleri ve tasarılarla mukayese edilerek Yasal Düzenlemeler incelenmiştir. Daha sonra amaç, hukuki nitelik ve özellikleri anlatılarak boşanmada maddi tazminat, diğer tazminat türleri ile mukayese edilmiş, hükmedilmesi için gerekli olan koşullar, maddi tazminatın kapsamı ile yargılama usulüne ilişkin düzenleme ve uygulamalar Yargıtay İçtihatlarına atıf yapılmak sureti ile ele alınmıştır. Sonuç bölü-münde de uygulamada tespit edilen hatalar ve sorunlar belirtilip eleştirilerek, çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
If the marriage union ends with divorce, there are some legal consequences for spouses and joint children who are the parties of the marriage. With this thesis, we try to explained the legal regulations, purpose, legal qualification, conditions for judging and judicial procedures of pecuniary damages, which intends to compansate the losses of existing and expected interests from the party who is more severe or full defective from divorce by the party who is not the reason of divorce, with the problems in practice and the examples of Court of Appeals' Precedents. In the introduction part of the thesis, the importance of the family, international agreements and local legislation as well as the status of spouses in marriage, the process and reasons of the marriage to divorce, divorce law, legal consequences of divorce and pecuniary damages are mentioned. In order to reach the legal consequences of divorce, the establishment of the marriage union, the realization of divorce and financial compensation concepts in general are legally mentioned and the provisions of the Turkish Civil Code relating to material compensation in divorce are compared with the old legislation provisions and drafting and examined of Legal Regulations. Then, the purpose, legal characteristics and features are explained and in the pecuniary damages of divorce, compared with the other types of compensation, the conditions necessary to be ruled, the scope of the material compensation and the procedures and practices related to the judicial procedure are discussed with reference to the Court of Appeals' Precedents. In the conclusion section, errors and problems identified in the application were specified and criticized and solutions were proposed.