Kumarin-pirazolon temelli yeni organik moleküllerin fotofiziksel özelliklerinin ve tautomerik yapılarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of photophysical properties and the tautomeric structures of new organic molecules based on the coumarin-pyrazolone
  1. Tez No: 566573
  2. Yazar: TUNAY CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışma kapsamında, kumarin-pirazolon temelli bir seri yeni organik molekülün (P1-P7) bulunabilecekleri olası tüm tautomerik formlarının taban durum geometrileri elde edildi. Enol-keto tautomeri gösteren bu moleküller için bulunabilecekleri en kararlı tautomerik yapı belirlendi. Kararlı yapı üzerinden teorik olarak absorpsiyon spektrumları elde edildi. Çalışma kapsamında, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ve zamana bağlı DFT hesaplamaları gerçekleştirildi. Hesaplamalarda, Becke'nin üç parametreli değiş-tokuş fonksiyoneli (B3) ile Lee–Yang–Parr (LYP)'ın gradient-düzeltmeli korelasyon fonksiyonelinin birleştirilmiş hali olan B3LYP fonksiyoneli ile 631+g(d,p) temel seti kullanıldı. Hesaplamalar gaz fazı ve üç farklı çözücü (Toluen, THF ve DMSO) ortamında yapılarak, elde edilen sonuçlar üzerinde çözücü etkisi incelendi. Teorik olarak elde edilen veriler deneysel sonuçlar ile karşılaştırılarak gerek deneysel verilerin desteklenmesi gerekse deneysel olarak teorik çalışmalara ihtiyaç duyulan noktalarda açıklayıcı ve tamamlayıcı bilgiler elde edildi. Bu kapsamda, teorik olarak elde edilen verilerin deneysel sonuçlar ile uyumlu olduğu görüldü. Ayrıca, bileşiklerin gaz fazı ile Toluen ve THF ortamlarında keto B formunda kararlı olduğu, DMSO ortamında ise keto A ile keto B tautomerleri arasındaki dengenin çok hızlı değiştiği ve keto A formunda bulunma eğilimlerinin arttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the ground state geometries of the all possible tautomeric structures of new organic molecules (P1-P7) were obtained. The most stable tautomeric structure of these molecules having the enol-keto tautomers is determined. Theoretical absorption spectra were obtained from the stable structure. In the calculations, Density Functional Theory (DFT) and time dependent DFT calculations were performed with the B3LYP functional of Becke's three-parameter exchange function (B3) and the combined function of Lee-Young-Parr (LYP) and 631 + g (d, p) basis set. The calculations were done in gas phase and three different solvents (Toluene, THF and DMSO) to estimate the effects of the solvents. By comparing the obtained theoretical data with the experimental ones, the experimental results were supported and the explanatory and complementary information were obtained about experimental results where theoretical studies were required. In this context, the obtained theoretical results were consistent with the experimental results. Furthermore, it was concluded that the compounds were stable in keto B form in the gas phase and also in Toluene and THF, however, the equilibrium between keto A and keto B tautomers changed very rapidly and the tendency to be in keto A form increased DMSO.