Inflamatuvar barsak hastalarında aortanın elastik özelliklerinin ve koroner akım rezervinin değerlendirilmesi
- Tez No: 566591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SAVAŞ GÖKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Sistemik Lupus Eritematozus ve Romatoid Artrit gibi inflamasyon ile seyreden romatizma! hastalıkların ateroskleroz gelişim riskinde artışa neden olduğu gösterilmiştir (1 ). Bununla beraber, inflamatuar barsak hastalığı (İBH) ile ateroskleroz ve ilişkili hastalıklar arasındaki etkileşim hala açıklığa kavuşmamıştır (2,3). Bu çalışmada inflamatuar barsak hastalarında transtorasik Doppler ekokardiyografı kullanarak koroner akım rezervini ve aortun elastik özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmaya toplam 72 inflamatuvar barsak hastası (36 ülseratif kolitli ve 36 Crohn hastası) ve 36 sağlıklı gönüllü kontrol dahil edildi. Bazal ve dipiridamol sonrası koroner diyastolik zirve akım velositeleri ölçüldü: Koroner akım rezervi (KAR) hiperemik diyastolik zirve velositelerinin bazale oranı elde edilerek hesaplandı. Aortik esneklik ( distensibility) ve aortik sertlik ( stiffness) indeksleri aort kapağının 3 cm distalinden çıkan aortadan ölçümler alınarak hesaplandı. İnflamatuar barsak hastalığı aktivitelerinin ' . hesaplanmasında Crohn Hastalığı Aktivite Indeksi ve Truelove-Witt' s kriterleri kullanıldı. Bulgular: Demografik özellikler ve koroner risk faktörleri her iki grupta da benzerdi. KAR, İBH grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha düşük saptandı (2.34 ± 0.44 vs.
Özet (Çeviri)
Background and aims: It has been shown that the patients with inflaınmatory rheumatic diseases such as systemic lupus erythematosus and rheumatoid arthritis have an increased risk of developing atherosclerosis (1). However, the association of inflammatory bowel disease (IBD) to atherosclerosis and related diseases is still controversial (2,3) Accordingly, we investigated coronary flow reserve (CFR) and aortic elastic properties in patients with IBD using transthoracic Doppler echocardiography. Methods: CFR and aortic elastic function were studied in 72 patients with IBD (36 with ulcerative colitis and 36 with Crohn's disease) and and 36 healthy volunteers. Coronary diastolic peak flow velocities (DPFV) were measured at baseline and after dipyridamole infusion. CFR was calculated as the ratio of hyperemic to baseline DPFV. Aortic distensibility and aortic stiffness index measurement were carried out in the proximal ascending aorta, 3 cm from the origin of the aorta. Crohn's disease activity index and modified Truelove-Witt's criteria were also noted. Results: Demographic features and coronary risk factors were similar between the groups. CFR were significantly lower in the IBD group than in the control group (2.34 ± 0.44 vs.