Kapalı küme dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı üzerine
On statistically convergent sequences of closed sets
- Tez No: 566590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAL SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde bu çalışma için gerekli olan bazı temel kavramlara, teoremlere ve bunlarla ilgili bazı özelliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde doğal yoğunluk kavramından yararlanılarak istatistiksel yakınsaklıkla ilgili tanım, notasyon ve teoremler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde küme dizilerinin Kuratowski ve Hausdorff yakınsaklık çeşitleri üzerinde durulmuştur. Tezimizin asıl konusu olan beşinci bölümde, önceki bölümlerde verilmiş olan tanım, notasyon ve teoremlerden de yararlanılarak kapalı küme dizilerinin Kuratowski istatistiksel yakınsaklığı ayrıntılı incelenmiştir. Son olarak altıncı bölümde ise Hausdorff istatistiksel yakınsaklık verilerek, Kuratowski istatistiksel yakınsaklıkla arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is dedicated to introduction. In the second chapter, some basic concepts, theorems and some properties related to them that are necessary for our study are given. In the third chapter, definitions, notations and theorems related to the statistical convergence are taken into consideration by using natural density. In the fourth chapter, types of convergence of sequences of sets, which are Kuratowski and Hausdorff, are emphasized. In the fifth chapter, which is the main part of our thesis, Kuratowski statistical convergence of sequences of the closed sets is investigated in detail by using the definition, notation and theorems given in the previous chapters. Finally in the sixth chapter, Hausdorff statistical convergence is given and the relationship between Kuratowski and Hausdorff statistical convergence is examined.