Örgütsel sapma ve nezaketsizlik davranışları ilişkisinde işyerinde dışlanmanın aracı rolü: Sağlık kurumlarında bir araştırma
Mediator role of workplace incivility in the relationship between organizational deviance and workplace ostracism behavior: A research in health institutions
- Tez No: 566600
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ERİGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Örgütler için bünyesinde yer alan insan kaynaklarının önemi büyüktür. Örgüt içinde çalışanların bir arada uyum içinde çalışması, istenen ancak her zaman mümkün olmayan bir durumdur. Örgütlerde bireylerarası anlaşmazlıklar, örgütsel ve bireysel bazı özellikler gibi çeşitli nedenlerden çalışanlar örgüt içinde istenmeyen davranışlar sergileyebilirler. Örgütsel sapma, işyeri nezaketsizliği ve işyerinde dışlanma bu istenmeyen davranışlardan bazılarıdır. Örgütsel sapma örgüt normlarının ihlali olarak tanımlanırken işyeri nezaketsizliği, belli bir amaç doğrultusunda zarar verme niyeti belirsiz olan düşük yoğunluklu sapma davranışları olarak tanımlanır. İşyerinde dışlanma ise bireyin iş arkadaşları tarafından sistematik bir şekilde yok sayılmasıdır. Araştırmanın amacı; örgütsel sapma ve nezaketsizlik davranışları ilişkisinde işyerinde dışlanmanın aracı rolünün incelenmesidir. Bu amaçla Muş Devlet Hastanesi'nde görev yapan 298 hastane çalışanı araştırmada yer almıştır. Verilerin toplanmasında Örgütsel Sapma Davranışları Ölçeği, İşyeri Nezaketsizliği Ölçeği ve İşyerinde Dışlanma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kruskal-Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, Spearman Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonunda örgütsel sapma ve alt boyutları ile işyeri nezaketsizliği arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel sapma ve alt boyutları ile işyerinde dışlanma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmada işyerinde dışlanma ile işyeri nezaketsizliği arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca örgütsel sapma ve işyeri nezaketsizliği ilişkisinde işyerinde dışlanmanın kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Bulgulara göre örgütsel sapma, işyeri nezaketsizliği ve işyerinde dışlanmanın katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre istatistiksel açıdan farklılık göstermediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of human resources within organizations is of great importance. Working together within the organization in harmony is a desired but not always possible situation. In organizations, employees may exhibit undesirable behaviors for various reasons such as interpersonal disagreements, some organizational and individual characteristics. Organizational Deviance, Workplace Incivility and Workplace Ostracism are some of these undesirable behaviors. Organizational Deviance is defined as a violation of the norms of the organization while the Workplace Incivility is defined as low intensity deviation behaviors which are unclear for a certain purpose. Workplace Ostracism is systematically ignored by the colleagues of the individual. This study aims to investigate the mediating role of Workplace Ostracism in relation to Organizational Deviance and Workplace Incivility. For this purpose, 298 hospital employees in Muş State Hospital participated in the study. Interpersonel and Organizational Deviance Scale, Workplace Incivility Scale and Workplace Ostracism Scale were used for data collection. Kruskal-Wallis Test, Spearman Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyze the data. At the end of the study, a significant positive correlation was found between Organizational Deviance and sub-dimensions and Workplace Incivility. There was a positive correlation between Organizational Deviance and sub-dimensions and Workplace Ostracism. In the study, a moderate positive correlation was found between Workplace Incivility and Workplace Ostracism. In addition, it has been determined that Workplace Ostracism has a partial mediating role in the relationship between Organizational Deviance and Workplace Incivility According to the findings, it was found that Organizational Deviance, Workplace Incivility and Workplace Ostracism did not differ statistically according to the descriptive characteristics of the participants.