XIX.yüzyılda Konya vilayeti'nde meydana gelen salgın hastalıklar ve etkileri
XIX. epidemic diseases caused in the century in Konya
  1. Tez No: 566601
  2. Yazar: ESRA SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Tarih, Public Health, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hastalıklar, birey ve toplum sağlığını tehdit eden önemli olaylardır. Osmanlı Devleti'nin son döneminde de birçok salgın hastalık ortaya çıkmıştır. XIX. yüzyılda Konya Vilayeti'nde görülen salgınlardan en şiddetlisi Kolera salgınlarıdır. XIX. yüzyıl süresince, koleranın yanı sıra kuduz, sıtma, tifo, frengi, çiçek, veba ve tifüs hastalıkları da görülmüştür. Bu hastalıklar bazen birkaç vaka ile sınırlı kalmış, bazen ise büyük salgınlar halini almıştır. Salgınların ortaya çıkması ile hem Konya Vilayeti hem de Osmanlı Devleti çeşitli önlemler almış ve salgınların ortadan kaldırılması amacıyla birçok uygulama yapmıştır. Bu uygulamalardan bazıları; kordon bölgesi oluşturmak, tedavihaneler inşa etmek, karantina uygulamak ve aşılar yaptırmaktır. XIX. yüzyılda salgınlar ile mücadele ederken Konya Vilayeti'nin yaşadığı en büyük sorun doktor ve tıbbi malzeme eksikliği olmuştur. Bunun yanında salgınların yaşanması, halk sağlığını bozmuş, devletin ekonomisini olumsuz yönde etkilemiş ve toplumda huzursuzluk ortamı yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Diseases are important events threatening individual and community health. During the last period of the Ottoman Empire, many epidemics emerged. The most severe outbreaks in the province of Konya in the XIXth century are cholera epidemics. In addition to cholera, rabies, malaria, typhoid, syphilis, flowers, plague and typhus diseases were also seen in the XIXth century. These diseases are sometimes limited to a few cases, sometimes they have become large outbreaks. With the emergence of the outbreaks, both the Konya Province and the Ottoman State took various measures and carried out many practices in order to eliminate the outbreaks. Some of these applications; to create a cord area, to build treatment centers, to apply quarantine and vaccines. While struggling with the outbreaks in the XIXth century, the biggest problem of the province of Konya was the lack of doctors and medical equipment. In addition, the outbreak of the epidemics has disturbed public health, negatively affected the economy of the state and created an atmosphere of unrest in the society.