Isparta Sancağı'nın idari ve demografik yapısı (1868-1914)
Isparta province's administrative and demographic
- Tez No: 73996
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
m ÖZET Osmanlı tarihi üzerinde yapılan araştırmaların ağırlık noktasını siyasî tarih ve merkez teşkilatı ile ilgili yapılan çalışmalar oluşturmuştur. Zamanla Osmanlı Devleti 'nin iktisadî, sosyal ve idarî alanlarda da çalışmaların gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucu olarak taşra teşkilatı üzerine çalışmalar başlamıştır. Ülkemizde şehir tarihçiliği pek yenidir. Bu konu üzerinde yapılan çalışmaların ağırlık noktasını da, XVI. yüzyıl ve XVII. yüzyıldaki sancaklar oluşturmaktadır. Osmanlı teşkilatının temel idarî birimi olan sancaklar üzerinde yapılan bu çalışmalar ile Osmanlı araştırmalarının derinlik kazandığı söylenilebilir. Osmanlı Devleti'nin her bakımdan büyük bir değişim ve buharanlı dönemini oluşturan XIX. yüzyıl içerisinde siyasî, sosyal ve iktisadî alanlarda yapılan çalışmalar bir tarafa bırakılırsa, taşra teşkilatı üzerine yapılan çalışmların oldukça kısıtlı ve sınırlı sayıda olduğu söylenilebilir. Bu çalışma ile, Tanzimat sonrası dönemde, Konya Vilayeti'ne bağlı olan Hamid yani Isparta Sancağı ele alınmıştır. Konunun zaman dilimim tayin eden faktör, Konya Vilayet Salnamelerinin çıkmış olduğu zaman aralığıdır (1868-1914). Konya Vilayet Salnameri esas alınarak bu dönem içerisinde Isparta Sancağı'nın idarî, demografik ve etnik yapısı incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde, tezin amacı ve önemi belirtilerek, kaynaklar hakkında bilgi verilirken, Isparta'nın coğrafi konumu ele alınmıştır. I. Bölümde Isparta adının menşei hakkında ileri sürülen tezler ortaya konmuş ve Ispartanın tarihi devirleri hakkında bilgi verilmiştir. II. Bölümde Osmanlı Devleti'nin taşra teşkilatı içerinde livaların idarî yapısı hakkında bilgi verilmiş ve Isparta Sancağı da bu bilgiler doğrultusunda değerlendirilmiştir. III. Bölümde Osmanlı Devleti'nde yapılan nüfus sayımlan hakkında bilgi verilirken, Konya Vilayet Salnameleri esas alınarak Isparta Sancağı'nın demografik yapısı ele alınmıştır. IV. Bölümde ise sancakta yaşayan etnik gruplar hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde Hıristiyan Türkler alt başlığı içerisinde Türklerin Hıristiyanlık ile ilişkilerine ve Türklerin Hıristiyanlaştırılma faaliyetlerine de yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışmanın değerlendirmesi yapılmıştır. Ekler bölümünde ise Konya Vilayet Salnamelerinde geçen sancaktaki idareciler ve onların görevlerinin listesi verilirken, Osmanlı Devletinin idari taksimatım gösteren haritalar ve Isparta ile ilgili T.C. dönemindeki ilk idarî taksimatı gösteren liste de eke konulmuştur. Salnamelerde ve diğer kaynaklarda değereli pek çok bilgiye ulaşılmış olmasına rağmen, bunlara değinilmemiştir. Tez projesi dışına çıkılmamaya özen gösterilmiştir. Bu bilgileri daha mufassal bir çalışmada kulanmak niyetindeyiz
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The studies carried out on political, historical and Central Organization have constituted the center of gravity of the studies carried out on the Ottoman history. By time, the necessity to carry out studies in the economical, social and administrative fields of Ottoman Empire, came out. As a result of this, studies on the provincial organization have begun. In our country province historianship is very new. The subdivisions of provinces in XVI and XVII centuries have constituted the center of gravity of the studies carried out on this issue. It can be said that, with the studies carried out on the subdivisions of provinces, which are the basic administrative units of Ottoman Organization, the researches made on Ottoman gained debth. If the studies carried out on political, social and economic fields in the XTXth Century which constitutes a period in which the Ottoman Empire was in great alteration and crisis in every respect, are left on one side, it can be said that the studies carried out on province organization were rather restricted and limited amount. With this study, Hamid, that is İsparta subdivision, affiliated to Konya Province in the era after constitutional reforms, was examined. The factor that determines the time slice of the issue, is the time interval in which the year books of Konya Province as basis, the administrative, demographic and ethnic structure of İsparta subdivision has been examined in this era. In the introduction section of the study, by indicating the purpose and importance of the thesis, while information was given on the sources, the geographic location of İsparta has been examined. In section I, information was given on the thesis put forward on the original name of İsparta and the historical eras of İsparta. In section II, information was given on the administrative structure of subdivisions within the province organization of the Ottoman Empire and İsparta subdivision was examined within the direction of this information. In section III, while information was being given on the population census carried out in the Ottoman Empire, taking Konya province year books as basis, the demographic structure of İsparta Subdivision was examined. In section IV, information was given on the ethnic groups, lived in the subdivision. In this section, within the subtitle of Christian Turkish People, the relations öf Turkish People with Christianity and the activities related with the assimilation of Turkish People into Christianity were indicated. In the conclusion section, the evaluation of the study was carried out. In Enclosures Section, while the administratorsin the subdivisions mentioned in the year books of Konya Province and their tasks were listed, the maps showing the administrative divisions of Ottoman Empire and the list showing the first administrative division in Republic of Turkey era related with İsparta were enclosed. Although many valuable information was reached in the year books and in other sources, nothing mentioned about these. It was paid attention not to go out of the thesis project. We intend to use these information in a more detailed study.