Uşak müzesinde bulunan Pers sikkeleri
Persian coins in the museum at Usak
  1. Tez No: 566607
  2. Yazar: İLHAN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TAŞTEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Anadolu topraklarına milattan önce 6. yüzyılın ortalarında doğudan gelen persler, kuzeybatıya ilerleyerek günümüzde batı Anadolu sınırlarına kadar ulaşmışlardır. Bu dönemde bu coğrafya da yaşan Lidyalılar ile karşılaştıktan sonra Anadolu tarihi coğrafyasında yerini alan Persler, Anadolu'da sanatsal anlamda kendilerinden daha büyük devletler ile karşılaşmışlar, karşılaştıkları devletlerin çeşitli inanış ve sanatsal özelliklerini bünyelerine katarak büyümeye devam etmişlerdir. İlk kurucusu II. Kiros olarak bilinen pers imparatorluğu, öncelikler doğuda Medleri yenilgiye uğratmış arkasından bu günkü Irak-Suriye dolaylarından Anadolu içlerine kadar gelmişlerdir. Bu aşamadan sonra M.Ö.547 yılında Persler ile Lidyalılar daha doğrusu Pers Kralı II.Kiros ile Lidya Kralı Kroisos Lidya toprakları için karşı karşıya gelmiş ve yapılan savaş sonucunda Lidyalıların başkenti Sardeİs Perslerin eline geçmiş ve Batı Anadolu'da Pers hakimiyeti başlamıştır. Yaklaşık 200 boyunca süren Pers egemenliği, M.Ö.337 yılında Büyük İskender'in Persleri yenilgiye uğratmasıyla sonlanmıştır. Anadolu topraklarına uyum sağlayan Persler özellikle Sardeis alınmasından sonra sikke ile tanışmış ve yaklaşık 30 yıl boyunca Lidya sikkelerini değiştirmeden kullanmışlardır. Daha sonra Pers Kralı I. Dareios'un tahta çıkmasıyla Persler kendilerine ait ilk sikkeleri basmışlardır.
Özet (Çeviri)
From Anatolia to Anatolia in the mid-6th century, the persians from the east reached the western Anatolian borders today. In this period, birthdays, birthdays, birthdays, Anatolian history of the Persians, Anatolia, Anatolia, the artistic understanding of the greater countries encountered more, they meet the state of the various beliefs and artistic characteristics of their own continued to grow. First founder II. The Pers Empire, known as Kiros, has been defeated in the east by the priorities in the east, followed by the present Iraqi-Syrian circles to Anatolia. After this step, Persians and King of Persians II.Kiros and the king of Lydia Kroisos in the year of 547 BC against the territory of the Lydians as the result of the war and the capital of the Lydians, Sardis Persians and the domination of Persia began in Western Anatolia. The Persian sovereignty ended with the defeat of the Persians of Alexander the Great in 373 BC. Harmony to the Anatolian lands The Persians met the coin, especially after the Sardis withdrawal, and used it for about 30 years by changing the Lydian coyotes. Later on, when the Persian King Dareios I ascended the throne, the Persians ran their first coins.