Türk yazılı basınında Suriye'de yaşanan iç savaşla ilgili çıkan haberlerin incelenmesi
Analysis of news about Syrian conflict in Turkish media
- Tez No: 566611
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin yanı başındaki kadim komşusu Suriye'deki iç savaşın Türk yazılı basınında yer alması ve Türk yazılı basının verdiği bu haberlere verdiği önemi kapsayacaktır. Öte yandan, Suriye'nin siyasi tarihine ışık tutarak gelinen nokta değerlendirmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Suriye sahasındaki en güncel bilgilere yer verilmiştir. İç savaşın başlangıcından bu yana gelinen noktanın en önemli detaylarını anlatılmıştır. Suriye krizinin askeri ve siyasi boyutlarının yanı sıra yabancı güçlerin müdahalesi vurgulanmıştır. Çalışmanın son kısmında, Türk yazılı basınının önemli gazetelerinden“Sabah”ve“Türkiye”gazetelerinin 2016 yılının Temmuz ve Ağustos aylarındaki Suriye iç savaşıyla ilgili haberleri incelenmiştir. Bu süre zarfında, iki gazetenin internet arşivindeki haberlerini gün gün inceleyerek, değerlendirme yapılmıştır. Bu iki gazetenin meydana gelen olaylara ilişkin yayınladığı benzer haberler karşılaştırılmıştır. Haberlerin kaynakları, kullanılan ifadeler ve görsellerin uygunluğu incelenmiştir
Özet (Çeviri)
This study covers the appearance of civil war in Syria, which is an old friend of Turkey, on the Turkish print media and the importance given by print media to this news. On the other hand, an attempt was made to assess the current situation by shedding light on Syrian political history. The second part of the study sought to provide the most up-to-date information on Syria. An attempt was made to explain the most important details of the point reached since the beginning of the civil war. In this section, the military and political dimensions of the Syrian crisis and the intervention of foreign powers were compiled. In the last part of the study, the news on Syrian civil war that appeared in the major newspapers of Turkish print media, Sabah and Turkey, in period of July and August of 2016, have been analysed. An attempt was made to make an evaluation by examining the news from two newspapers in the Internet Archive day by day for the above period. At the same time, attempts were made to compare these two newspapers with similar news on the events. The sources of the messages, the terms used and the suitability of the images were examined.