Kümeleme analizi ve sağlık alanında bir uygulama
Cluster analysis and an application in healthcare
- Tez No: 566617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARİKA GÖZDE GÖZÜKARA BAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kümeleme analizi yöntemlerini tanıtmak ve ülkelerin sağlık göstergelerine göre kümeleme analizi yöntemlerinin uygulamasını göstermektir. Böylece verilere uygulanan kümeleme analizi yöntemleri sonuçları ve doğru analiz yöntemi ile geçerli bulgular elde edilebileceği örneklenecektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, ülkeler sağlık göstergesi olarak kabul edilen değişkenlere göre kümelenecek olup veri kaynağı olarak Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası web sitelerinde yayınlanmış en güncel veriler kullanılmıştır. Çalışmada Ward's yöntemi, k-ortalama yöntemi ve iki aşamalı kümeleme yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Ward's yöntemi uygulanmadan önce veriler standartlaştırılmıştır ve ardından yöntem uygulanmıştır. Yöntem sonucunda iki küme oluşmuştur. Daha sonra k-ortalama ve iki aşamalı yöntem uygulanmış olup yine iki küme oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to introduce cluster analysis methods and to show the application of cluster analysis methods according to health indicators of countries. Thus, the correct analysis method can be obtained by the results of the cluster analysis methods applied to the data. Material and Method: In this study, the countries will be clustered according to the variables considered as health indicators and the most recent data published on the World Health Organization and World Bank websites are used as data source. Ward's method, k-means method and two-step clustering method were used in the study. Results: Before Ward's method was applied, the data were standardized and then the method was applied. As a result of the method, two clusters were formed. Then, k-means and two-step method was applied and two clusters were observed.