Postmodernite ve yeni medya çağında siyasal iletişim: Post-truth fenomeni üzerine bir inceleme
Political communication in the age of postmodernity and new media an examination of Post-truth phenomenon
- Tez No: 566638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN KÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
2016 yılında Oxford sözlüğü tarafından yılın kelimesi seçilen post-truth kavramı, bu tarihten itibaren akademik ve popüler yazında yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Kavramın neye işaret ettiği, sadece siyasal iletişim hakkında bir konu mu olduğu yoksa içinde yaşadığımız çağın genel durumunu mu ifade ettiği, yeni durumun sosyal medyayla ilişkisi, gazetecilik/habercilik açısından ne anlama geldiği ve post-truth postmodernite ilişkisi en çok tartışılan konular olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde, konu hakkında şu ana kadar yapılan akademik yazından yola çıkılarak post-truth fenomeni geniş bir sosyolojik ve felsefi perspektiften ele alınmaya çalışılacak ve siyasal iletişim açısından ne ifade ettiği ortaya konmaya çalışılacaktır. Tezde, post-truth gerçeğinin postmodern epistemolojik kriz, neoliberal kapitalist mantığın medya ve haber üretim süreci üzerindeki etkisi ve yeni medyanın gündelik ve politik kullanımının artmasının sonucu olduğu ortaya konmaya çalışılacaktır. Siyasal iletişimin değişen durumunu anlamanın tek yolunun bu değişim sürecinin hayat bulduğu ekonomik, politik ve teknolojik ortamı iyi analiz etmek olduğu barizdir. Bu çerçevede post-truth gerçekliğinin de ancak bütün bu boyutlar dikkate alındığında sağlıklı bir değerlendirmeye tabi tutulabileceği açıkça ortaya çıkmaktadır. Tezde amaçlanan bu çerçevede bir değerlendirme yapmaktır
Özet (Çeviri)
The concept of post-truth, chosen by the Oxford Dictionary in 2016 as the word of the year, has been intensely debated in academic and popular literature since then. What does post-truth actually means, its relation with postmodernity, wheather it is only about a cirisis of political communication or is it the spirit of our age, what does it mean to journalism and how journalists should deal with it has been the most debated questions. In this thesis, we will try to examine the post-truth phenomenon from a wide sociological and philosophical perspective based on the academic literature on the subject and pay specific attention to what it means in terms of political communication. In the thesis, it will be tried to prove that post-truth is the result of postmodern epistemological crisis, the effect of neoliberal capitalist logic on the media and news production process and the increase of the daily use of new media. It is obvious that the only way to understand the changing state of political communication is to analyze the economic, political and technological environment in which it takes place. In this context, it is clear that the reality of post-truth can only be subjected to a real evaluation when all these dimensions are taken into consideration. The aim of this thesis is to make such an evaluation