21. yüzyılda yeni biçim-anlatım denemeleri
New-form-presentation experiments in 21st century
  1. Tez No: 174973
  2. Yazar: RIFAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞİNASİ TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yunan temelli Antikite'den itibaren adlandırılan ve bir kavram olarak karşımıza çıkan öykünme de denilen Mimesis kavramı, yüzyıllar boyu kendisinden sonra gelen, ister teknik anlamda, ister düşünsel anlamda, birçok kavramı ve düşünürü etkilemiş, yeni çıkarımlar yapılarak hemen hemen her çağın koşullarına göre tekrar ele alınmıştır. İleride de değinileceği üzere, Rusya'da önem kazanmış olan Toplumsal Gerçeklik kuramı buna bir örnek teşkil etmektedir. Mimesis ile tanımlan yapılan ve sınırlan çizilen Sanat, Modemizm ve sonrası diyebileceğimiz Post-Modernizm döneminde ilişkileri her zaman korunmuş ve var olan“doğa”ve doğaya öykünme kavramında, insanoğlunun var oluşundan beri göstermiş olduğu doğa'ya karşı var olma savaşı bu dönemlerde de kendini göstermiş ve bir bakıma, dolaylı olarak Doğa Sanatı denilen“Doğa”temelli bir yaratıcılık ve hesaplaşma sorunsalını meydana getirmiştir. Modemizm sonrası, kendinden öncekine göre daha katı kurallar, normlar, idealler ve kavramiar bütünlüğünü yıkma çabasında olan Postmodernist dönem, daha önce var olmayan bu özellikler sayesinde, Doğa Sanatı'na yeni ufuklar açmıştır. Aynı dönemde, Endüstriyel, Kültürel, Siyasal ve Bilimsel Devrim' ini tamamlamış, yeni ülkülere sahip Modemizm' in sağlamış ve sunmuş olduğu Kentsel Yaşam kavramı, Post-Modernist süreçte anlam kaybına uğramadan, çok büyük değişikliklere neden olmuştur. İleride Modemizm ve Sonrası bölümünde bu konulara değinilmesinin sebebi, kendinden sonraki dönemlerin eğilimlerinin var olmasına sebep olarak gösterilmiştir. Doğa Sanatı, Arazi Sanatı, Yeryüzü Sanatı gibi birçok biçimde adlandırılan bu eğilimler, günümüzde devam etmekte olup, insanoğlunun kendisiyle birlikte değişen dünya ve doğa karşısında, duruşunu, duygularını, verdiği tepkileri ve hesaplaşmayı anlamak açısından önem taşımaktadır.Bu çalışmada Antik Yunan' m benzetme veya öykünme de diyebileceğimiz Mimesis kuramının modem ve modern sonrası süreçte ne tür bir anlam değişikliğine uğradığı üzerinde durularak, yüksek lisans öğrencisi olarak sanatsal çabalarımızın bu bağlamdaki ilişkileri ifade edilmeye çalışılacaktır. Çıkışımızı dayandırdığımız 'mimesis'kavramı kadar, kentli/köylü kimliğimizin, yetişme çağlarında köy ve doğa ile var olan ilişkimiz, başka bir bağlamda çocukluğumuzun doğası ile kentli gençliğimin teknoloji ve iletişim gerçeği ile yoğrulmuş yapısı ve bu yapı doğrultusunda oluşan belleğimiz, çalışmalarımıza yansımış ve bu sanat eseri raporunun içeriğini kurmamızda belirleyici olmuştur. Soranlar, bir anlamda modern insanın çelişkilerinden bir ölçüde farklılaşmış, onun doğa /kent çelişkisini içinde taşımakla birlikte modern sonrası sürecin bir öğrencisi olarak, bir anlamda kendimize sanal doğa parçalan oluşturmak ve doğayı, kentin doğal olmayan mekanlarında yabancılaştırarak, doğal olan-olmayan, doğa-kent, saf olan- olmayan gibi birçok kavramın bu bağlamda ele alınmasına çalışılmaktadır. Bu çalışmada, doğa-mimesis-sanat ilişkisini kendi yaşantımız açısından yeniden kurgulama ve gösterme ana sorunsalımızdır.Anahtar Sözcikler Öykünme, Doğa, Kent, Modernizm, Post-Modemizm, Doğal malzeme
Özet (Çeviri)
Concepts of Mimesis encounters us since Antiquity based on Greek Civilization. This concept of expression method affects several philosophers, writers and the other thoughts as well. Also it has been taken and handled by Russian Publican Realism writers and philosophers within a new kind of perspective. Art whose definition and its limits outlined by mimesis, shows itself modernism and after modernism in terms of Land and human existence. After modernism, the new era called as postmpdernism has coliabrated strict rales, new aspects, norms and ideals so as to open new dimensions for Land Art. At the same time, Industrial, Cultural, Political and Scientific Revolutions have been completed by the modernism and its modern city people. Several tendencies on Art such as Land Art or Earth Art have been processing itself in our times, they try to combine Land and City or natural and innatural. What is more, having put these concepts into a new, unified expression way, make Land Art and hurnanbeing sort of unbreakable couple since their existence. In this Report Study, Mimesis of Antique Greek in terms of an identification and definition for art exprsession, we can clearly observe how to be changed those concepts and definitions in Modernism and after modernism eras. Some how. Problems have been changed and differentiated in a way that modem people started to be a figure in its Land and City that he or she created. In this report, our main critic is showing and having set up new concepts and aspects in terms of nature- mimesis-art and our lives. Key Words Mimesis, Land, City, Modernism, Postmodernism, Natural Media