The concept of energy security in the russia - European Union relations: The crucial aspect of the blurred Russian foreign policy
Rusya - Avrupa Birliği ilişkilerinde enerji güvenliği kavramı: Rusya'nın karmaşık dış politikasının önemli yönü
- Tez No: 566646
- Danışmanlar: PROF. DR. ANGELO SANTAGOSTINO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Enerji güvenliği”kavramı, daha çok Rusya ve Avrupa Birliği ekonomilerinin birbirine karşılıklı bağımlılığından bahsedildiğinde ortaya çıkan bir formüldür. Bu kavram, sadece Rusya ile AB arasındaki enerji ilişkilerinde birçok anlaşmazlığa neden olmakla kalmayıp, aynı zamanda periyodik olarak Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin genel gidişatını olumsuz yönde etkilemektedir. AB-Rusya zirvelerinin gündemini tamamı ile meşgul eden AB ve Rusya arasında enerji alanında yaşanan anlaşmazlıklar, diğer alanlarda işbirliği konularını ele alarak önemli meseleleri tartışmak ve iki aktör arasındaki“stratejik ortaklık”çerçevesini güçlendirebilecek konulara zaman bırakmamaktadır. Ancak aynı zamanda, enerji konusu, Rusya-AB işbirliğinin en başarılı alanlarından biri haline gelmiştir. Vladimir Putin'in Rusya'da iktidara gelmesinden bu yana Avrupa Birliği'ne tedarik edilen Rus enerji kaynakları gözle görülür biçimde artmıştır. Rusya, Avrupa'nın iç enerji piyasasında en büyük doğal gaz, petrol, uranyum ve kömür ihracatçısı olmuş ve AB'nin en önemli üçüncü elektrik enerjisi tedarikçisi konumuna gelmiştir. Buna karşılık olarak ise, son on yılda Rusya'nın da Avrupa enerji piyasasına bağımlılığı önemli ölçüde artmıştır. Rusya ve AB, enerji ilişkilerinde birbirine bağımlı olsalar da, genel çerçeveye baktığımızda Rusya-AB enerji ilişkileri, uluslararası ekonomik entegrasyon ve aynı zamanda reelpolitik kavramı ile yönlendirilen, öngörülemeyen, karmaşık ve çok vektörlü Rus dış politikası nedeniyle asimetrik bir karaktere sahiptir. AB, Moskova'yı liberal eksenine doğru itmeye ve kendi çıkarları için enerji talep güvenliğini kurumsallaştırmaya çalışırken, Rusya çoğunlukla AB ile enerji ilişkilerinde“reelpolitik”kavramını uygulamaktadır. AB, kurumsalcı yapı / düşünce ile kendi liberal kurallarını uygulama arzusunda iken, sıfır toplamlı oyun, ulusal çıkarların korunması ve egemenliğin temel alındığı jeopolitik realizm aracılığı ile Rusya, enerji sektöründeki ana ortağının bu aykırı yaklaşımına karşı duruş sergilemektedir. Rus dış politikasının temelini oluşturan bu jeopolitik realizm, doğrudan AB'nin çıkarlarını baltalamakta ve birliğin enerji talebi güvenliğine yönelik birçok risk oluşturmaktadır. Öte yandan, AB'nin enerji güvenliği konusundaki liberal yaklaşımı, özellikle Avrupa'da oynanan jeopolitik oyunda Rusya'nın etki alanına yönelik tehdit oluşturmaktadır. Rusya'nın, ulusal çıkarlarına, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine karşı bir tehdit hissettiği zaman enerji silahını kullanabileceği açıkça görülmüştür. AB üyesi devletler, özellikle Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan 2006 ve 2008'deki gaz krizlerinden sonra AB'nin enerji güvenliği stratejisini gözden geçirmeleri ve halihazırda Rus enerji şirketlerinin elinde olan enerji kaynaklarının tedarikini çeşitlendirmek için yeni politikalar geliştirme konusunda bir takım çalışmalar yapmaları gerektiğini kabul etmişlerdir. Bu bağlamda, bu tezin amacı, Rusya dış politikasının Rusya AB arasındaki enerji ilişkilerinin enerji güvenliğini nasıl etkilediğine dair kapsamlı bir analiz sağlamaktır.“AB ile Rusya arasındaki ilişkilerde enerji güvenliği kavramı ne anlama geliyor?”ve“Uluslararası ilişkiler teorilerinden hangisi bu iki global aktör arasındaki enerji güvenliği ilişkilerini daha iyi açıklıyor?”sorularına yanıt aramaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of“energy security”is the formula mostly emerged when the interdependence of Russian and European Union economies is pronounced. It does not only cause many disagreements in energy relations between Russia and the EU but also periodically, negatively affects the general background of the relationship between Russia and the European Union. Contradictions on energy issue over the agenda of EU-Russia summits, not leaving a time to discuss other important issues covering cooperation topics in other areas or that could strengthen the framework of“strategic partnership”between Russia and the EU. However, at the same time, energy has become of the most successful areas of Russia-EU cooperation. Russian energy supplies to the European Union have grown noticeably since Putin came to power in Russia. Russia became the largest exporter of natural gas, oil, uranium, and coal to the European domestic energy market, and also ranked third in terms of electricity supplier to the EU. In turn, a dependency of Russia on the European energy market has been significantly increased in the last decade. Although Russia and the EU depend on each other in energy relations, in overall Russia-EU energy relations have an asymmetrical character due to the unpredictable, blurred and multi-vectoral Russian foreign policy which is oriented towards realpolitik with recognition of interdependence and international economic integration. While EU tries to push Moscow toward its liberal axis and institutionalize energy demand security for its own sake, Russia mostly applies“realpolitik”in energy relations with the EU. Whereas the EU desire to apply its own liberal backed rules by the institutionalist structure/thinking, Russian geopolitical realism, which clearly based on the zero-sum game, protection of national interests and sovereignty stands against this contradictory approach of its main partner in the energy sector. Geopolitical realism, which forms the basis of Russian foreign policy directly undermines the interests of the EU and led to the many risks to energy demand security of the union. On the other hand, the EU's liberal approach to energy security contradictory to Russia poses a threat to the Russian sphere of influence in the geopolitical game which is played in Europe. In order to examine the Russian foreign energy policy actions, East and West directions of Russian blurred foreign policy have been analyzed regarding the period of the last decade. Meanwhile, it must be noted that Russia may use energy weapon anytime it feels a threat against its national interest, territorial integrity, and sovereignty. European member states have been acknowledging it especially after two main Ukrainian gas crises of 2006 and 2008 and realize that EU should revise its energy security strategy and should work on improvements in order to diversify energy supplies, which are already in hands of Russian energy companies. In this regard, the purpose of this thesis is to provide the well-established analyze on how Russian foreign policy affects energy security aspects of Russia-European Union energy relations?“What does the concept of energy security stand for in the relations between the EU and Russia?”, and“Which theory of the international relations explains the relations between these two global actors in the light of ”energy security“ better?”