Bir kanal içindeki mini pim kanatçıklı ısı kaynağından olan zorlanmış taşınımla ısı transferinin nümerik olarak incelenmesi
Numerical study on forced convective heat transfer from a heat sink with mini pin fins located inside a channel
  1. Tez No: 566671
  2. Yazar: YUNUS KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sunulan tez kapsamında, yatay dikdörtgen bir ısı kaynağında bulunan mini pim kanatçıkların zorlanmış taşınımla ısı transfer performansı değişik parametreler altında üç boyutlu ve sayısal olarak incelenmiştir. Silindirik, spiral ve kare olmak üzere üç değişik geometrideki kanatçık test edilmiştir. Isı kaynağının üzerindeki 20 kanatçık alüminyumdan yapılmıştır. Test kısmının duvarları adyabatik olarak tanımlanmış, ısı kaynağının üst yüzeyine ise sabit 20000 W/m2 ısı akısı uygulanmıştır. Analizler 250 ≤Re ≤ 2000 aralığında hava akışkanı kullanılarak yapılmıştır. Havanın giriş sıcaklığı ortam sıcaklığı olan 25°C'da tutulurken çıkış sınır şartı olarak atmosferik basınç seçilmiştir. Çalışma FloEFD programı kullanılarak yapılmıştır. Değişik Reynolds değerleri altında kanatçık geometrisi, kanatçık yüksekliği, kanatçık hidrolik çapı, kanatçık dizilimi ve kanatçıklar arası mesafenin ısı transferine etkileri sıcaklık dağılımları, hız vektörleri ve ortalama Nusselt sayıları analiz edilerek incelenmiştir. Sonuç olarak Reynolds sayısı, ısı transfer alanı, kanatçık geometrisi, kanatçık dizilimi ve kanatçıklar arası mesafenin ısı transferine önemli etkisi olduğu, en büyük etkinin ısı transfer alanından kaynaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study presents a numerical study on forced convective heat transfer on a heat sink with mini pin fins in a horizontal flow channel. Heat transfer characteristics of 3 different fin geometries such as square, cylindrical and spiral pin fins on a heat sink were analyzed. 20 in-line aluminum pin fins were fixed onto a rectangular heat sink. The study was performed under different Reynolds Numbers in the range of 250-2000, while heat flux was kept at a constant rate of 20000 W/m2 in a steady state condition of air flow as the working fluid. Channel walls were modelled as adiabatic. Temperature distributions, velocity vectors and Nusselt numbers were obtained to analyze the results. The effects of Reynolds number, fin geometries, fin height, hydraulic diameter of pin fin, different fin arrays and fin pitch on heat transfer performance, and Nu number were investigated using the FloEFD CFD code. As a result, it's observed that Reynolds number, heat transfer area, fin geometry, fin array and fin pitch have remarkable effect on heat transfer. Of all these parameters, heat transfer area has the biggest effect on heat transfer.