Mini kanallı bir ısı alıcıda yenilikçi engel konfigürasyonlarının termohidrolik performansa etkilerinin sayısal olarak araştırılması
Numerical investigation of the effects of innovative obstacle configurations on thermohydraulic performance in mini channel heat sink
  1. Tez No: 855310
  2. Yazar: DÖNDÜ TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUĞRA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, yenilikçi yarı ve çeyrek küresel engel konfigürasyonların bir mini kanallı ısı alıcının termohidrolik performansa etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Bu amaçla 0.0025 kg/s ile 0.0045 kg/s arasında 5 farklı soğutucu akışkan debi 4 farklı geometri için sayısal çalışmalar gerçekleştirilmiştir.Sayısal çalışmalar ANSYS Fluent 2021 R2 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir.Yapılan çalışmalarda farklı konfigürasyonların hız ve sıcaklık alanlarına,ortalama Nusselt Sayısına,ısı alıcının performans katsayısına olan etkileri incelenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde debi değeri arttıkça ısı alıcının soğutma performansının arttığı,kanal içindeki engellerin ısı transferi karakteristlerinde önemli etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of innovative partial and quarter spherical obstacle configurations on the thermohydraulic performance of a mini-channel heat sink are numerically investigated. For this purpose, numerical studies were carried out for 5 different refrigerant flow rates between 0.0025 kg/s and 0.0045 kg/s for 4 different geometries. The numerical studies were carried out with ANSYS Fluent 2021 R2 software. The effects of different configurations on the velocity and temperature fields, average Nusselt Number, and coefficient of performance of the heat sink were examined. When the results are analyzed, it is determined that the cooling performance of the heat sink increases as the flow rate increases, and the obstacles in the channel significantly affect the heat transfer characteristics.