Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumları öğrencilerinin istihdamı ve istihdam sorunları
Employment and employment problems of students of higher education institutions
  1. Tez No: 566690
  2. Yazar: ERDAL UZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Türkiye'de son yıllarda artan işsizlik olgusu ve işsiz gençlerin profili incelendiğinde eğitimli nüfusun işsiz nüfusun içinde ciddi bir oran oluşturması bu çalışmayı yapmamızın en önemli nedeni olmuştur. 1980 sonrası küreselleşme ile beraber hızla değişen teknoloji, bilgi ekonomisi ve artan uluslararası rekabet diğer alanlarda olduğu gibi işgücü piyasasını da etkilemiş ve işgücü piyasasında eğitimli, becerikli ve genç işgücüne gereksinim artmıştır. Bu süreçte ülkemiz insan kalitesi ve eğitime verilen önem gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Türkiye'de eğitimli nüfusun yaşamış olduğu istihdam sorunları incelendiğinde temelde eğitim eksikliği ve insan kaynağı yetiştirmede ülke olarak çok eksiğimiz olduğu gerçeğine ulaşıyoruz. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de eğitim görmüş spor eğitimi veren yükseköğretim kurumları öğrencilerinin istihdamı ve istihdam alanında yaşadığı sorunların tespit edilerek, gelişmiş ülkelerde beşeri sermaye ve eğitim alanındaki politika ve programların etkilerini incelemek ve Türkiye'de uygulanabilirliği konusunda bir araştırma çalışması yapmak. Materyal ve Metot: Konumuzla ilgili derinlemesine ve detaylı geçmiş çalışmalar incelenerek veriler elde edilmiştir. Çalışmamızla ilgili geçmiş dönemlerde yapılmış olan ve araştırmamıza yakın çalışmalar tespit edilerek araştırmamızda alıntı kaynak olarak kullanılmak üzere bilgiler alınmıştır. Bulgular: Öğrencilerin piyasada mevcut olan sporla ilgili part-time işlere yönlendirilmesi, kamp aktiviteleri ve özellikle sporda gönüllülük projelerinde yer almaları sağlanarak, ilerdeki iş yaşamlarına daha alt seviyeler yerine kariyerlerini daha üst basamaktan başlamalarına olanak tanıyacak iş tecrübelerinin üniversitede verilmesi, öğrencilerin iş hayatına daha kısa sürede uyum sağlamasına olanak tanıyabilir. Sonuç: İstihdam edilebilirlik terimini, kişinin bir işteki işlev kapasitesini göstermemekle beraber bir iş elde etme ile ilgili basit seviyede tanımlamak zordur. Spor alanında mezun olanların daha çok kendi alanları dışındaki işlerde çalıştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: When Turkey in rising unemployment and youth unemployment profile cases in recent years examined a serious rate of educated unemployed in the population it has been the most important reason we do this work. With the globalization after 1980, rapidly changing technology, information economy and increasing international competition have affected the labor market as well as other fields and the need for educated, skilled and young labor force has increased in the labor market. In this process, the importance given to human quality and education in our country is gaining importance day by day. We reach a lack of basic education and the fact that our country as much a shortage of human resources in raising employment issues to be examined educated population lived in Turkey. The purpose of this study, the employment of trained sports training that institutions of higher education students in Turkey and detected the problems experienced in the field of employment in developed countries to investigate human capital and the impact of policies and programs in education and make a research study on the applicability in Turkey. Materials and Methods: Data were obtained by examining in-depth and detailed past studies about our subject. In this study, studies that were done in the previous periods and close to our research were identified and information was taken to be used as a citation source. Findings: Directing students to part-time jobs related to sports available in the market, enabling them to take part in camp activities and especially in volunteering projects in sports, giving work experiences at university which will enable them to start their careers at higher levels instead of lower levels in the future allow them to adapt. Conclusion: Although the term employability does not indicate the functional capacity of a person in a job, it is difficult to define it at a simple level about getting a job. It is seen that the graduates in the field of sports are mostly employed in jobs outside their own fields.