Toplu konut banyoları mekan kalitesinin ve müşteri memnuniyetinin belirlenmesi: İstanbul elite city toplu konut projesi örneği
Space quality of mass housing baths and determination of customer satisfaction: example of Istanbul elite city mass housing project
  1. Tez No: 566772
  2. Yazar: BANU ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUNDA BAHAR ÜLKER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Toplu konut projelerinde yer alan banyo mekânının konut içindeki yeri, tasarım ilkeleri ve kullanılan donatı elemanları ile kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerini ne derece karşıladığının araştırılması tez çalışmasının öncelikli konusudur. Toplu konut projelerinde hazırlanan banyo mekânının farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğine sahip olup olmadığı incelenmiştir. Banyo mekânının, kullanıcı istek ve ihtiyaçlarına uygunluk derecesi araştırılmıştır. Birinci bölümde araştırmanın amacı, araştırmanın konusu ve araştırmanın yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde, banyonun tarihsel gelişimi, toplu konut kavramı, banyo mekânlarında yer alan kullanıcı eylemleri, banyo mekânlarında yer alan vitrifiye elemanları, toplu konutlarda banyo mekânının planlaması, toplam kalite yönetimi ve Elite City projesi kullanıcı memnuniyetinin ölçülmesi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, İstanbul'da yer alan Elite City İstanbul Toplu Konut Projesi banyo tasarımları incelenmiştir. Projede yer alan banyo tasarımlarında seçimi yapılan vitrifiye ürünleri, kullanılan mobilyalar, zemin malzemesi, duvar ve tavan malzemesi incelenmiştir. Banyo tasarımında yer alan teknik ve mekanik sistemden bahsedilmiştir. Son bölümde ise, kullanıcı ile yapılan anket çalışmasının verileri, sonuç ve değerlendirme yer almaktadır. Toplu konut projelerinde kullanıcılara tek tip banyo mekânları sunulmaktadır. Fakat tasarlanan banyo mekânlarında faklı kültür ve alışkanlıklarda olan kullanıcıların beklentileri aynı oranda karşılanmamaktadır. Banyo tasarımının tüm kullanıcıların ihtiyaç ve beklentisini karşılayabilmesi için evrensel tasarım ilkelerinde ve kitlesel üretim anlayışında oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle Elite City toplu konut projesi örneğinde banyo tasarımında toplam kalite yönetimi ilkelerine göre değerlendirme yapılmıştır. Banyo tasarımlarında kalite ve memnuniyet ilişkisi incelenmiştir. Toplu konut banyo tasarımında müşteri memnuniyetini ölçmek için kullanıcılara anket çalışması yapılmıştır. Rastgele seçilen 30 adet banyo kullanıcısı ile banyo tasarımlarının kullanıcı memnuniyeti ölçülmüştür. Yapılan anket çalışmasında elde edilen veriler analiz edilerek değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda toplu konut banyo tasarımında müşteri memnuniyetini sağlamak için mekân tasarımına veri oluşturacak öneriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak yapılan alan çalışmasında kullanıcının banyo tasarımlarından beklentisi; duş kabinlerinin boyutlarının daha kullanışlı, depolama alanlarının ve dolap ünitelerinin daha fazla olması, banyo tasarımında ses ve kokuya engel olacak özel yalıtımın ve mimari planın yapılması, aydınlatma ve havalandırma için doğru malzeme kullanarak yeterli seviyede kullanılabilmesi yönündedir.
Özet (Çeviri)
The priority of the theisis is to investigate the place of bathroom space in the housing projects, the design principles and equipment elements used and how much it meets the needs and expactations of the users. It has been examined whether the bathroom space prepared in mass housing projects is capable of meeting the needs of different users. The suitability of the bathroom space to the needs and expactations of the user was investigated. In the first part, the aim of the research, the subject of the research and the method of the research are explained. In the second chapter, the historical development of the bathroom, the concept of mass housing, user actions in the bathroom spaces, sanitaryware elements in the bathroom spaces, the planning of the bathroom space in the mass housing, total quality management and the measurement of the user satisfaction of the Elite City project are examined. In the third part, the bathroom designs of Elite City Istanbul Mass Housing Project in Istanbul are examined. Sanitaryware products, bathroom furniture, floor materials, wall and ceiling materials were examined in the bathroom designs of the project. The technical and mechanical system used in the bathroom design is mentioned. In the last section, the data, results and evaluations of the survey conducted with the user are included. In the housing projects, one type of bathroom space is offered to the users. However, the expectations of users with different cultures and habits in the designed bathroom spaces are not met at the same rate. In order to meet the needs and expectations of all users of the bathroom design, it must be created in the universal design principles and mass production approach. For this reason, in Elite City mass housing project, bathroom design was evaluated according to total quality management principles. The relationship between quality and satisfaction in bathroom designs was examined. In order to measure customer satisfaction in public housing design, a survey was conducted to users. The user satisfaction of the bathroom designs was measured with 30 randomly selected bathroom users. The data obtained from the survey were analyzed and evaluated. As a result of this evaluation, suggestions were developed to create data for the space design in order to provide customer satisfaction in the design of the public housing bathroom. As a result, in the field study, the expectation of the user from the bathroom designs; shower cabin sizes are more useful, storage areas and closet units are more, special design and architectural plan to prevent noise and smell in the bathroom design, and the right material for lighting and ventilation can be used in an adequate level.