Banyonun çağdaş sanata yansımaları
Reflections of the bathroom on contemporary art
- Tez No: 945461
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışmasında, sanat tarihi boyunca mekân olarak banyo ve yıkanan figürleri konu alan sanatçıların eserleri incelenmiş; özellikle çağdaş sanat bağlamında, bu temaların hangi kavramsal çerçevelerle ele alındığı örneklerle ortaya konmuştur. Yıkanma kültürü, ilk yıkanma odalarından itibaren çeşitli toplum ve kültürlerde hamamlar aracılığıyla varlığını sürdürmüştür. Toplumsal ve kamusal bir alan olarak işlev gören hamamlar, zamanla mahremiyet ve özel alan kavramlarıyla ilişkilendirilmiş; özellikle 19. yüzyıl sonrasında ise modern banyolara evrilmiştir. Literatür taramasına dayalı olarak betimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak, zaman içinde değişim gösteren banyo ritüellerinin kültürel ve sanatsal boyutları tarihsel bir perspektifle değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, banyo ritüellerinde kamusal alandan özel alana geçiş süreci incelenmiştir. Yerleşik hayata geçişle birlikte banyo ve yıkanma temalarının, gündelik eşyalarda, el yazmalarında ve sanatsal tasvirlerde nasıl temsil edildiği ele alınmıştır. Sanat tarihinde Doğu, Batı ve Uzak Doğu geleneklerinde banyo temasını işleyen sanatçılar ve eserleri incelenmiş; çağdaş sanatta bu temayı konu alan sanatçılar ise seçkili örneklem yöntemiyle değerlendirilerek araştırma bulgularına dâhil edilmiştir. Çağdaş sanat alanında, banyo mekânı ve yıkanma temalarını işleyen sanatçıların bu konuları nasıl ve ne şekilde yansıttıkları araştırılmıştır. Bu kapsamda konu,“Mekân Olarak Banyo”ve“Yıkanan Figür”olmak üzere iki alt başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the works of artists who have addressed the bathroom and bathing figures as a space throughout art history have been examined; especially in the context of contemporary art, the conceptual frameworks with which these themes have been addressed have been presented with examples. The culture of bathing has continued its existence in various societies and cultures through baths since the first bathing rooms. Baths, which function as a social and public space, have been associated with the concepts of privacy and private space over time; and have evolved into modern bathrooms, especially after the 19th century. Based on literature review, the descriptive content analysis method was used to evaluate the cultural and artistic dimensions of bathing rituals that have changed over time from a historical perspective. In this context, the process of transition from public space to private space in bathing rituals was examined. It was discussed how the themes of bathing and bathing were represented in everyday objects, manuscripts and artistic depictions with the transition to settled life. Artists and their works that have addressed the theme of bathing in Eastern, Western and Far Eastern traditions in art history have been examined; artists who have addressed this theme in contemporary art have been evaluated with a selective sampling method and included in the research findings. In the field of contemporary art, it has been investigated how and in what way artists who deal with the themes of bathroom space and bathing reflect these subjects. In this context, the subject has been examined under two subheadings:“Bathroom as Space”and“Bathing Figure”.