Ağız ve diş sağlığı kliniği çalışanlarının iş güvenliğine ilişkin algı düzeylerinin incelenmesi
Examination of perception levels of oral and dental health clinic workers about occupational safety
- Tez No: 566780
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER YARDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada ağız ve diş sağlığı kliniği çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği hususunda algılama düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metot: Araştırma Samsun il merkezinde bulunan Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Samsun ili merkezinde bulunan özel ağız ve diş sağlığı polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmada örneklem seçilmemiş ve tüm evrene (n=489) ulaşılması hedeflenmiştir. Cevaplanan anket sayısı 360'dır (%73,61). Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı 0,793'dür. İstatistiksel sonuçlarda p4 yıl süredir ağız ve diş sağlığı kliniğinde çalışmaktadır. Çalışanların %42,5'i diş hekimi, %17'5'i uzman diş hekimi, %16,9'u ağız ve diş sağlığı teknikeri, %11,4'ü temizlik personeli, %7,8'i diş protez teknikeri, % 3,9'u da hemşiredir. Çalışanların %78,3'ü iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hizmet içi eğitim almış, %16,9'u daha önce bir iş kazası geçirmiştir. Çalıştığı işten memnuniyet oranı %73,9'dur. Sonuç: Araştırmaya dahil olan çalışanların çoğunluğu iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almıştır. Çalışanların önemli bir oranı iş kazası geçirmemiştir. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ve uygulamalarının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine verdikleri öneme çalışanların yaşı, eğitim durumu, görev yaptıkları kurum, çalışma pozisyonu, iş kazası geçirme durumu ve iş memnuniyeti anlamlı etkide bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the level of perception of occupational health and safety of oral and dental health clinic workers. Material and Method: The study was carried out in Samsun Oral and Dental Health Hospital, Ondokuz Mayıs University Faculty of Dentistry and special oral and dental health clinics in Samsun. No sample was selected in the study so it was aimed to reach the whole field (n=489). Completed number of the questionnaires is 360 (%73,61). The Cronbach's alpha coefficient was found to be 0.793.