Unilateral pterjium olgularında gözyaşı sitokin seviyesinin incelenmesi
Evaluation of the tear cytokine level in unilateral pterygium cases
- Tez No: 566781
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ İLHAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göz Hastalıkları, Allergy and Immunology, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada pterjium olgularında gözyaşında proinflamatuar ve antiinflamatuar sitokin seviyeleri ve büyüme faktörleri düzeylerinin saptanması ve bu şekilde immünolojik mekanizmanın aydınlatılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bir gözünde primer pterjium bulunan 30 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Kontrol grubunda oküler yüzey bozukluğu bulunmayan yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş 28 sağlıklı gönüllü yer aldı. Hasta grubunun hem pterjiumlu gözünden hem de sağlıklı diğer gözünden, kontrol grubunun ise randomize seçilen bir gözünden gözyaşı örneği alındı. Bu gözyaşı örneklerinde Luminex® teknolojisi ile 30 farklı sitokin konsantrasyonu (GM-CSF, TNF-α, IL-2, IL-1β, IL-4, VEGF, HGF, EGF, IL-8, IL-17, MIP-1α, IL-10, IL-6, IL-5, IL-7, IL-15, IFN-α, IL-2R, IP-10, MIP-1β, Eotaxin, RANTES, MIG, IL-1RA, IL-12 (p40⁄p70), IL-13, FGF-b, IFN-γ, G-CSF, MCP-1) ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine proinflammatory and antiinflammatory cytokine levels and growth factor concentrations in tear samples of pterygium cases and thus to contribute to the elucidation of the immunological mechanism. Thirty patients with unilateral primary pterygium were included in the study. Age and sex matched 28 healthy participants without any ocular surface disorder constituted the control group. Tear samples were collected from both pterygium eye and healthy fellow eye of the patient group, and randomly selected one eye of the control group. In these tear samples, 30 different cytokine concentrations (GM-CSF, TNF-α, IL-2, IL-1β, IL-4, VEGF, HGF, EGF, IL-8, IL-17, MIP-1α, IL-10, IL-6, IL-5, IL-7, IL-15, IFN-α, IL-2R, IP-10, MIP-1β, Eotaxin, RANTES, MIG, IL-1RA, IL-12 ( p40/70), IL-13, FGF-Basic, IFN-γ, G-CSF, MCP-1) were evaluated with Luminex® technology.